czwartek, 13 sierpnia 2015

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

10 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania

Wakacje powoli dobiegają końca. W miastach akademickich rozpoczyna się sezon na poszukiwanie miejsca do mieszkania. Warto więc zwrócić uwagę na kilka kwestii, które po przeprowadzce mogą skutecznie utrudnić życie.


Przygotowując się do wynajęcia mieszkania:

1. Określ swój maksymalny budżet

Nie raz zdarzyło się nam wynająć mieszkanie po nieco wyższej cenie niż zakładaliśmy. Dlatego podczas ustalania kwoty, jaką możemy zapłacić za wynajem, warto jest obserwować rynek nieruchomości w danym mieście, by rozeznać się w cenach rynkowych Pozwoli to nam uniknąć sytuacji kiedy po prostu przepłacamy za dany standard.


2. Pokój własny, wspólny czy kawalerka?  Lokalizacja też jest ważna!

Kiedy wiemy już, ile jesteśmy w stanie wydać na lokum, możemy odpowiedzieć sobie na pytanie - na czym nam zależy? Niski koszt wiąże się ze współdzieleniem pokoju. Jeśli chcemy mieszkać sami, szukamy pokoju jednoosobowego lub kawalerki. Ostatnia opcja jest niestety najdroższa, lecz mamy pewność, że unikniemy problemów z niesprzątającymi lub hałasującymi współlokatorami. Jeśli zdecydujemy się na własny pokój - warto się upewnić czy ogłoszenie nie dotyczy pokoju przechodniego. Lokalizacja też jest bardzo ważna. Nikt nie chce, by czas dojazdu na uczelnię zmuszał go do wstawania o nieludzkich godzinach. Niestety im bliżej centrum, tym drożej.


3. Uważnie czytaj ogłoszenie

W treści ogłoszenia zazwyczaj nie ma podanej całkowitej ceny za wynajem. Płatności za mieszkanie lub pokój zawierają się w trzech wartościach: opłaty za wynajem dla właściciela, czynszu oraz opłatach za media - prąd, gaz, wodę.  W przypadku opłaty należy poszukać informacji czy w kwotę wliczony jest czynsz. Przy opłatach za media warto zadzwonić do właściciela i zapytać, za co konkretnie będzie to opłata i jaki jest średni koszt miesięczny. Warto dodać, że dodatkowy koszt, który przeważnie nie jest pokrywany przez właściciela, to dostęp do internetu. Zwróć także uwagę na rodzaj ogrzewania -  gazowe lub elektryczne jest przeważnie droższe!


4. Nie wstydź się wymagać od właściciela

Podczas rozmowy z właścicielem mieszkania należy ustalić kilka zasad oraz zakres obowiązków - zarówno lokatorów jak i wynajmującego. Warto poruszyć kwestie terminów i sposobu zapłaty czy ponoszenia kosztów napraw. Jeśli tego nie ustalimy, może okazać się, że będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni na przykład za nową pralkę, podczas gdy poprzednia zepsuła się ze starości. Termin opłat natomiast musi się zgadzać nie tylko z wymogami właściciela, ale również z terminem wpływu Twoich dochodów.


5. Dowiedz się kim są Twoi sąsiedzi

Najbliżsi sąsiedzi mogą zarówno umilić życie jak i skutecznie je utrudnić. W przypadku, gdy lubisz zapraszać do siebie znajomych czy słuchać muzyki, warto jest rozeznać się kto żyje wokół Ciebie. To działa również w drugą stronę - kiedyś przyjdzie sesja, a wtedy spokój i cisza są na wagę złota. Sąsiad-rockman może okazać się problemem. Tak samo starsza Pani, która bardzo nie lubi hałasów. Tutaj też możesz podpytać właściciela.


6. Patrz na wyposażenie mieszkania

Nie masz własnych mebli? Szukaj wyposażonego już mieszkania. Nie narażaj się na zbędne koszty. Chyba, że masz zamiar kupić tanie meble na OLX.pl ;) Oglądając mieszkanie z wyposażeniem, koniecznie posprawdzaj stan szaf, łóżek, sprzętu AGD.


7. Czytaj co podpisujesz

Sprawy papierkowe są nieodłączną częścią wynajmu mieszkania. Jeśli będziesz mieszkał z grupą znajomych, warto jest poprosić właściciela o podpisanie umowy z każdym z najemców. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, kiedy musisz odpowiadać za współlokatora, który nie dotrzymał warunków umowy lub chce się wyprowadzić. Podczas podpisywania umowy, należy uważnie przeczytać każdy punkt. Jeśli masz wątpliwości - poproś o wyjaśnienie i pytaj. Często właściciele są w stanie pójść na ugodę w pewnych kwestiach. Po podpisaniu umowy należy również podpisać protokół zdawczo-odbiorczy wraz ze stanem liczników. To dokument opisujący stan faktyczny lokalu oraz jego wyposażenia. Do takie protokołu warto dodać zdjęcia. W spisie powinny znaleźć się informacje o stanie i jakości ścian, podłóg, okien, mebli, wyposażenia itd. Im bardziej szczegółowy będzie to dokument, tym lepiej.


8. Kaucja

Kaucja jest zabezpieczeniem finansowym dla właściciela lokalu. Zazwyczaj kwota nie przekracza wysokości jednomiesięcznej opłaty za mieszkanie. Informacje o wysokości kaucji powinna pojawić się już w ogłoszeniu. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale warto zapytać czy właściciel jest w stanie rozłożyć nam tę kwotę na raty. Dzięki temu przeprowadzka nie nadwyręży tak bardzo naszego budżetu. Warto jest także upewnić się czy kaucja jest zwrotna - powinien to być rodzaj depozytu pozostawionego u właściciela. W umowie najmu powinien znaleźć się zapis, czemu kaucja ma służyć. Przeważnie stanowi ona zabezpieczenie na wypadek powstania zniszczeń czy niezapłacenia wszystkich rachunków, do których zobowiązany jest najemca.


9. Upewnij się, w jaki sposób możesz wypowiedzieć umowę

Przy podpisywaniu umowy należy zwrócić szczególną uwagę na zapis mówiący o warunkach wypowiedzenia umowy. Najczęściej wynajmujący oraz właściciel wspólnie ustalają okres wypowiedzenia. Jest to czas od momentu poinformowania właściciela o zamiarze wyprowadzki do momentu zakończenia obowiązywania umowy. Zwyczajowo jest to okres od 1 do 3 miesięcy - uwaga - licząc od końca okresu rozliczeniowego.


10. Uważaj na oszustów!

Studenci są często celem pseudoagencji nieruchomości, które oferują niezwykle atrakcyjne oferty. Po wizycie w takim biurze może okazać się, że przekazanie adresu wiąże się "opłatą rejestracyjną". Opłata taka wynosi ok. 200 zł. Zdarza się, że nawet wtedy klienci otrzymują oferty nieaktualne lub nieprawdziwe. Pamiętaj, że uczciwy pośrednik powinien pobrać od Ciebie pieniądze dopiero po znalezieniu odpowiedniego mieszkania i podpisaniu umowy najmu.

Teraz, kiedy wiesz już wszystko o wynajmowaniu mieszkań możesz zajrzeć na OLX.pl i sprawdzić nasze oferty!

7 komentarzy:

 1. Przydałoby się obowiązkowe pole ULICA w przypadku nieruchomości (domy, mieszkania, biura, lokale, garaże) oraz wyszukiwanie takich nieruchomości na mapce w promieniu X kilometrów. Lokalizacja: Poznań-Grunwald, Poznań-Nowe Miasto jest mało precyzyjna, a lokalizacja nieruchomości jest przecież istotnym elementem podczas poszukiwań. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdajemy sobie sprawę, że w niektórych miastach (np. w Poznaniu) podział na dzielnice jest zbyt ogólny. Będziemy nad tym pracować i już wkrótce zwiększymy liczbę dzielnic dla Poznania.

   Usuń
 2. czy mogą być 2 konta na jeden numer telefonu .Mieszkamy razem a siostra wyjeżdza za granicę i chce żebym zajęła się jej ogłoszeniami,ale muszę zmienić numer telefonu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to możliwe, proszę jednak zaznaczyć w treści ogłoszenia, że numer jest grzecznościowy.

   Usuń
 3. Przydatny i pomocny tekst, dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatne informacje na temat umowy najmu. Ale można pokusić się o aktualizację tekstu i poszerzenie go o dalsze informacje. Szczególnie polecam informacje o aktualizacji kodeksu karnego o przestępstwo z art. 231 par. 1a - można o tym przeczytać tutaj: http://umowanajmu.info/category/umowa-najmu-mieszkania/

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, czy inaczej brawa za przydatny artykuł o umowie najmu mieszkania. Warto być świadomym swoich praw i obowiązków.

  OdpowiedzUsuń