poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Praca za 1 zł? Uważaj!

Mimo spadającego bezrobocia, oferty pracy są wciąż mocno poszukiwane. Szczególnie duże zapotrzebowanie jest na oferty typu kierowca, kurier. Wykorzystują to niestety oszuści, którzy w różny sposób próbują naciągnąć ufnych ludzi szukających pracy.  Tutaj chcemy powiedzieć o dwóch sposobach, które ostatnio stały się popularne wśród oszustów.1. Metoda na wnuczka

W tej metodzie "praca" polega na odbieraniu paczek z pieniędzmi od osób starszych i przekazywanie ich osobom trzecim. Niczego nieświadomy pracownik bierze w ten sposób udział w oszustwie „na wnuczka” i jemu podobnych. Nie to więc żadna "praca", tylko posługiwanie się doręczycielami w taki sposób, aby samemu nie zostać złapanym na oszustwie. Uwaga, to bardzo ryzykowne - można być oskarżonym o współudział!

2. Przelew za 1 zł

To metoda popularna wśród ofert pracy dla kierowców. Oszuści podszywają się pod znane firmy kurierskie oferując rzekomą pracę. Najpierw proszą o przesłanie CV ze wszystkimi danymi osobowymi takimi jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania itp. Następnie ofiara jest proszona o przelanie symbolicznej złotówki na podany przez oszusta numer konta. Przelew ten powoduje aktywację konta założonego wcześniej na fałszywy dowód. Ponieważ wielu osobom przelanie 1 zł nie wydaje się niczym wyjątkowym, oszuści skutecznie zakładają kolejne konta bankowe na "słupy".

Przypominamy: nigdy nie przekazujmy skanów dowodu osobistego ani prawa jazdy przed rozpoczęciem pracy. Nigdy nie przelewajmy pieniędzy jako warunku rozpoczęcia pracy, nawet jeśli jest to tylko 1 zł. Każdą podejrzaną ofertę pracy prosimy zgłosić poprzez link Zgłoś naruszenie dostępny na stronie ogłoszenia.

3 komentarze:

  1. Niestety internet jest jednym wielkim inkubatorem dla jeleni. Oczywiście to nie wina samych użytkowników. Niektóre oszustwa są bardzo przebiegłe i trudno się w nich zorientować. Należy prowadzić intensywniejsze akcje informacyjne. Wpis jak najbardziej słuszny, jednak mało kto pewnie się z nim zapozna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Post potrzebny i dający do myślenia. W Internecie trzeba wszystko robić z głową by nie dać się oszukać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli Wy jako portal ogłoszeniowy zbijacie sobie na tym kasiorkę - to również powinniście chociaż w małym stopniu zabezpieczyć waszych użytkowników przed oszustami...choćby poprzez weryfikację danych jak na Allegro..

    OdpowiedzUsuń