piątek, 10 czerwca 2016

T-raperzy ostrzegają

Kiedyś uczyli historii, streszczali lektury szkolne a teraz wyjaśniają, jak nie być w sieci świszczypałą. Kultowi T-raperzy nad Wisły w naszym nowym spocie wyliczają najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z OLX. Jakie to zasady?

1. Przedmiot odbierz od sąsiada
2. Nigdy nie płać za nic z góry
3. Jeśli prosi ktoś o skany to jest wyłudzanie danych
4. Coś za darmo? Za przesyłkę chcą opłaty? Nie płać bo poniesiesz straty!
5. Uwaga na podejrzane wiadomości, w których zła polszczyzna gości
6. Z dala mijaj ogłoszenia - duża wartość, śmieszna cena
7. Zaliczki nie ma, bo to jedna wielka ściema!
8. Zważaj bracie na przedmioty, co zbyt piękne mają foty

Więc na stronę OLX-u wejdź, bo tutaj nauczają, jak się nie dać zrobić w jajo! A konkretnie tutaj.

Nie bądź w sieci świszczypała!


14 komentarzy:

 1. olx portal dla początkujących złodzieji!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. chcę wyłoczyc tych raperów .Co mogę zrobić

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat wątpię aby osoby tak nieroztropne miały na tyle uwagi aby zapoznać się z tym materiałem. Aczkolwiek edukować trzeba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami. Doświadczenia mich znajomych. Oszust- przeważnie wpisuje jakieś małe miasteczko, wioskę. Rzadko jest to duże miasto. Brak nr telefonu przy ogłoszeniu. Kontakt przez olx- Pisze, że zadzwoni. Często numer zaczyna się na 884 ... ... .Przy numerze konta są podawane dane : Czasami dwa imiona, (że nieby taki wiarygodny) miejscowość i kod pocztowy - który nie pasuje do nazwy miejscowości. Jeśli zaproponuje Ci, że wystawi na Allegro - NIGDY ale to NIGDY nie klikaj w podesłany link, nawet jak jest tam napisane Allegro. Sprawdź w wyszukiwarce nr przedmiotu ( znajdziesz go pośród cyferek linka. Klikniesz w linka- przekierowuje Cię na fałszywą stronę - phishing- przechwycą Twoje dane poprzez zaistalowanie wirusa- Teraz mogą korzystać z Twojego konta na olx i wystawiać jako Ty . Ale to nie wszystkie dane jakie mu podesłałeś swoją naiwnością. Dostaje hasła do Twojej poczty, do Twojego konta itd itd. Dlatego zaleca się dużą ostrożność. Zanim napiszesz do sprzedającego- zobacz czy zdjęcia jakimi się posługuje przy swoim przedmiocie nie są zdjęciami ściągniętymi z internetu. Wystarczy kliknąć na zdjęcie prawym przyciskiem myszy i wybrać Szukaj obrazu w Google. Czasami oszust posługuje się zdjęciami z ebay itd. Najlepiej wybierz opcję płatne za pobraniem. Poproś o dodatkowe zdjęcia np z zapalniczką, długopisem. w ten sposób upewnisz się, że sprzedający ten przedmiot faktycznie posiada. Jeśli jest uczciwy nie powinno być problemu z takim zdjęciem. Niestety olx ma problem z weryfikacją kont użytkowników. Jeśli nie chcesz stracić pieniędzy bądź czujny. Pozdrawiam - Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. OLX to portal ogłoszeń lokalnych więc odbiór odbywa się z ręki do ręki. Niestety - wiele osób żąda wysyłki towaru a gdy kurier zniszczy przesyłkę (co zdarza się często), kupujący wtedy pisze iż sprzedający przysłał mu uszkodzony towar. Jeśli nie chcesz stracić pieniędzy to kupuj OSOBIŚCIE! Jak jest Pani taka wiarygodna to zadam Pani pytanie - zawsze Pani tak w ciemno wysyła pieniądze komuś kogo Pani nawet tożsamości nie zna?

   Usuń
 5. Osoby oszukane przez ( osoba często zmienia dane ) U mnie przedstawił się jako Paweł Robert Kozieja sprzedaje wszystko co drogie - Aparaty, roboty itd kozieja01@wp.pl szukam osób oszukanych przez gnoja . Proszę o kontakt r.xserant@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 6. A co z uczciwymi sprzedającymi co wysyłają paczki za pobraniem>> Otóż niektórzy albo żarty sobie robią albo nie sa zainteresowani juz kupnem i nie odbierają juz paczek, co za tym idzie płacisz podwójnie za paczekę to tez swego rodzaju złodziejstwo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. OLX to portal ogłoszeń lokalnych więc sprzedaż odbywa się z ręki do ręki. Nie rozumiem osób które wysyłają towary przez OLX a potem narzekają, że kupujący nie odbierają przesyłek. A wystarczyło by spotkać się osobiście i problemu by nie było.

   Usuń
 7. uwaga na pana Zdisławo
  Sieradzki zam zaskocz-,87--222 ksiązki,zamawia i nie odbiera zamuwionego towaru,
  uwaga na pana Kotlarz Sylweriusz Karol http://olx.pl/oferty/uzytkownik/QAIJ/,po wpłacie pieniedzy na pytania przez 2 tygodnie czy wysłał paczke nieodpowiada osust,
  uwaga na pana Piotrek http://olx.pl/oferty/uzytkownik/34tXL/ po wpłacie pieniedzy na pytania przez 2 tygodnie czy wysłał paczke nieodpowiada osust,
  uwaga na pana Radek http://olx.pl/oferty/uzytkownik/v5uZ/ po wpłacie pieniedzy na pytania przez 4 tygodnie czy wysłał paczke nieodpowiada osust,
  uwaga na pana rudzkitomek94 po wpłacie pieniedzy na pytania przez 6 tygodnie czy wysłał paczke nieodpowiada osust,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. OLX to portal ogłoszeń lokalnych więc sprzedaż odbywa się z ręki do ręki. OLX nie oferuje żadnego zabezpieczenia dla kupującego/sprzedającego więc wysyłając pieniądze w ciemno - robicie to na własną odpowiedzialność a jak widać powyżej - wielu ludzi jest tak naiwnych, że za zakup towaru taniej o 1 zł są w stanie wysłać pieniądze w ciemno nawet na 2 koniec Polski.

   Usuń
 8. Uwaga na oszustów/złodziei w Warszawie! Młoda kobieta i mężczyzna (prawdopodobnie z Ukrainy)przyjeżdżają furgonetką mercedesem, wchodzą do domu ale za bardzo nie są zainteresowani oglądaniem przedmiotu aukcji tylko patrzą co jest w pokoju (na szczęście nie wpuściłam ich dalej). Kładą jakieś pieniądze z boku, nie do ręki. Jak zorientowałam się że za mało tych pieniędzy to mi wpierali że tyle jest na OLX. Po czym nie są zainteresowani targowaniem się ceny tylko jedno po drugim wychodzą z mieszkania, że niby sprawdzą to swoim tablecie w samochodzie. Nie wiem może liczyli że wyniosą przedmiot a ja nie zauważę, że tych pieniędzy jest za mało, albo chcieli rozejrzeć się co jest w mieszkaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Sprzedając towar przez OLX najlepiej jest umawiać się w miejscu neutralnym czyli np. parking pod sklepem.

   Usuń
 9. Uwaga na oferty z Bydgoszczy, dzisiaj zapłaciłem prawie 1000 zł za telefon którego w Paczce nie było. Pan zamieszkały jak podał na ul. Dworcowej 76 oszukał mnie. Byłem 3 godziny na Policji a teraz spać nawet nie mogę. Przyjęto zgłoszenie. W paczce były dwie talie kart oraz jakaś stara nawigacja samochodowa taka z ekranem ze 3 cale. Po prostu złom elektroniczny nie warty żadnych pieniędzy. Dzwoniłem z komisariatu na nr telefonu 510769413, ale echo. Jeśli ktoś jeszcze padł ofiarą tego oszusta to proszę o kontakt na e.mail gadu_gadu17@wp.pl. Dla redagującego na tym portalu informuję, że sprawa jest zgłoszona w Komisariacie w Szczecinie. Pozdrawiam i przestrzegam przed Panem Łukaszem jak podaje. Nr konta na które przelałem najpierw zaliczkę to 2317500012000000006299417.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz sprzedaje jako Mateusz. https://www.olx.pl/i2/oferty/uzytkownik/4ukQ6/

   Usuń