poniedziałek, 19 czerwca 2017

Uwaga na fałszywe strony operatorów płatności


Ostrzegamy przed linkami do sfałszowanych stron banków i innych operatorów płatności, wysyłanymi przez oszustów! Nie płać za towar przy pomocy gotowego linku do płatności, w ten sposób nieuczciwy użytkownik może uzyskać dostęp do Twojego konta bankowego!
Co powinno wzbudzić Twoje podejrzenia? 

- sprzedający prosi o uiszczenie symbolicznej opłaty pod różnymi pretekstami: opłacenie przesyłki, potwierdzenie Twoich danych, zaliczka; kwoty mogą być różne - od złotówki po kilkanaście złotych 

- wpłaty należy dokonać przelewem online lub przy pomocy operatora płatności 

- sprzedający wysyła gotowy link do płatności - zwróć baczną uwagę na podany adres strony! zwykle już po nim widać, że link do przelewu nie prowadzi do prawdziwej strony banku/operatora; jeśli nie wiesz, jaki jest prawdziwy adres internetowy danej firmy - wpisz jej nazwę w Google; przykładem może być fałszywa strona udająca Dotpay pod adresem dotpay.pl.platnosci.biz - prawdziwy adres to https://ssl.dotpay.pl; strony płatności Dotpay, jak i innych serwisów transakcyjnych, posiadają certyfikat EV - czego symbolem jest zielony pasek adresu strony (plus kłódka)

- sprzedawca może prosić również o zrobienie takiego przelewu z już gotowym tytułem - najczęściej ciągiem cyfr lub liter 

- oszuści proszą także o kontakt z krewnymi lub znajomymi, podając ich email kontaktowy i twierdząc, że przedmiot należy do nich (np. "Proszę o kontakt z żoną, bo to jej przedmiot", podając przy tym adres email) 

Fałszywe strony wyglądają jak autentyczne strony banków czy operatorów płatności - jednak wprowadzając na nich swoje dane logowania, nieświadomie udostępniasz je oszustom! 

Jeśli spotkasz się z opisaną wyżej sytuacją, koniecznie napisz do nas przez formularz kontaktowy, najlepiej podając numer ID / link do ogłoszenia oraz link, który otrzymałeś do fałszywej strony z płatnościami. Powiadom też operatora, którego strona została podrobiona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz