Wynajęty domek z widokiem na Tatry, agroturystyka w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich lub apartament nad Bałtykiem – to najpopularniejsze wybory użytkowników serwisu OLX. W kategorii „Noclegi” szukają oni doskonałego przepisu na komfortowe i tanie wakacje.

Co mówią badania?

Jak wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej – „Sytuacja na rynku hotelowym w Polsce. Pełne obłożenie”, liczba gości obiektów hotelowych w tym roku może zbliżyć się do niemal 26 mln. W ubiegłym roku wyniosła ona nieco ponad 24 mln.

W te wakacje urlop poza domem spędzi aż 41 proc. użytkowników serwisu OLX.¹ Dla aż 58 proc. z nich to okazja do uprawiania turystyki krajowej, 14,5 proc. urlop podzieli natomiast między wyjazdy krajowe i zagraniczne.

Jakie kierunki najchętniej wybierają?

Sprawdziliśmy ich preferencje. Niezmiennie największą popularnością cieszą się Pomorze, Małopolska i Mazury. To właśnie miejscowości z tych regionów wpisywane są najczęściej w wyszukiwarkę największego serwisu ogłoszeniowego w Polsce. A jego użytkownicy mają z czego wybierać, bo na OLX w kategorii „Noclegi” dostępnych jest ponad 40 tysięcy ofert. Tylko od lutego dziennie przybywało w niej średnio 145 ogłoszeń

shutterstock_343585277

Gdzie jedziemy na wakacje? Te hasła wpisywane są najczęściej w wyszukiwarkę OLX w kategorii „Noclegi”:

  • Mazury
  • Władysławowo
  • Kołobrzeg
  • Bieszczady
  • Międzyzdroje
  • Zakopane
  • Sopot
  • Karpacz

Z bogatych zasobów OLXa korzysta miesięcznie niemal półtora miliona użytkowników szukających dla siebie wygodnej i taniej kwatery na wypoczynek. Latem najchętniej wybierają oni… domek letniskowy. To ulubiony rodzaj zakwaterowania dla aż 27 proc. ankietowanych. Drugim wyborem jest hostel lub pensjonat (24 proc. badanych), w trzeciej kolejności wskazują na apartament lub mieszkanie na wynajem (19 proc.).

Money, money, money …

Wakacje nieodłącznie wiążą się z wydatkami. Zapytaliśmy więc użytkowników serwisu, o jaką kwotę gotowi są uszczuplić zasoby swoich portfeli, by wypocząć. Najczęściej (28 proc.) deklarowali, że wydadzą od 501 do 1000 zł na osobę. Do 500 zł w wakacje zamierza wydać 19 proc. ankietowanych, natomiast od 1001 do 1500 zł wyda 20 proc. Wszyscy pytani w tej kwocie zawrzeć chcą wyżywienie, rozrywki, dojazd oraz oczywiście nocleg.

Lubiatowo

Jak sprawić, by ten ostatni nie obciążał zbytnio naszego letniego budżetu? Najlepiej szukać tam, gdzie wybór jest duży i dopasowany do naszych potrzeb. Średnia cena za wynajem domku w serwisie OLX to 250 zł za dobę, przy założeniu, że może w nim zostać zakwaterowanych od 4 do 6 osób. Podobną kwotę zapłacimy za najem apartamentu lub mieszkania. W tym przypadku zapłacimy średnio 200 zł za dobę, za nocleg dla 2-4 osób. Ceny za nocleg w hostelu zaczynają się od 20 zł (pokój wieloosobowy), za trochę więcej prywatności (pokój dwuosobowy) trzeba zapłacić ok. 60 zł.

¹Badanie preferencji użytkowników serwisu „Lato 2018. Wakacje z OLX” zostało przeprowadzone na grupie 4992 użytkowników serwisu OLX w dniach od 15 do 25 czerwca 2018 roku.
²Dane o ofercie noclegowej w Polsce pochodzą z serwisu OLX. Zostały sporządzone w okresie od lutego do czerwca 2018 roku.