Lato w pełni, żar leje się z nieba i zapewne w głowach wielu z nas pojawiają się pytania: Jak tu żyć? Gdzie szukać ochłody? 🙂 Wiadomo, że najlepiej byłoby rzucić wszystko i wyjechać nad morze, nad jezioro, ale nie zawsze jest na to czas, nie zawsze są ku temu sposobności. Więc jak sobie radzić? Z podpowiedzią przychodzą nam przepiękne słowa Jonasza Kofty:¹

„Pamiętajcie o ogrodach

Przecież stamtąd przyszliście

(…) użyczą wam chłodu

Tylko drzewa, tylko liście

Pamiętajcie o ogrodach

(…) nie użyczy wam chłodu

Żaden schron, żaden beton (…)”


Tak! Pamiętajmy o ogrodach, bo ogrody to najlepsza opcja na znalezienie cienia i ochłody w słoneczne i upalne dni. Jakże przyjemnie jest usiąść w ogrodzie o poranku z filiżanką dobrej kawy czy wieczorem, by podziwiać przepiękną naturę w blasku księżyca 🙂 Ogród może być prawdziwą oazą ciszy, spokoju, która będzie cieszyć nasze oko o każdej porze roku. My w OLX wiemy, jak taki ogród stworzyć, czego nie może w nim zabraknąć i podzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami w cyklu wpisów o aranżacji ogrodów.

Po pierwsze – rośliny, czyli najważniejszy element ogrodowego krajobrazu

Ogród to przede wszystkim trawa. W zależności od upodobań możemy się zdecydować na trawnik w stylu murawy piłkarskiej – zwarty i odporny na deptanie lub bardzo elegancki, ale delikatny, zielony dywan, na który składają się gęste i cienkie źdźbła trawy. Wszystko zależy od tego, na jakie mieszanki traw się zdecydujemy. Najlepsze wydają się tu te uniwersalne, ponieważ są kompromisem pomiędzy wyglądem a wytrzymałością.

shutterstock_541624990

Sam trawnik to jednak mało. Nie ma ogrodu bez kwiatów, drzew i krzewów. Warto poświęcić czas na wybór odpowiednich roślin. Tu pomyślmy przede wszystkim o ich rozmieszczeniu, w zależności od tego, jaki obszar mamy do zagospodarowania, ile chcemy zostawić wolnej przestrzeni. Sprawdźmy też, które rośliny nadają się do miejsc zacienionych, a które do nasłonecznionych.

Gdy już to wszystko mniej więcej zaplanujemy i dobierzemy odpowiednie rośliny, to możemy zabrać się do sadzenia. Pomysłów jest bez liku. Dookoła ogrodu możemy umieścić np. jednolite pasy zieleni z cisów i żywotników, ale możemy też rozdzielić je innymi płożącymi roślinami, jak np. różnego rodzaju trzmieliny i berberysy. Między krzewami doskonale będą się prezentować różne kamienie ozdobne lub kora.

shutterstock_116164459

Naszym zdaniem, bardzo popularne są teraz skalniaki i rabaty kwiatowe, dzięki którym możemy tworzyć piękne i różnorodne kompozycje. Idealne na skalniak będą raczej rośliny niskie i płożące, np. narcyzy, szafirki, krokusy, niskie odmiany iglaków. Natomiast na piękne rabaty kwiatowe nadają się aksamitki, nasturcje, lawenda, niecierpki, begonie itd. Tu to dopiero można poszaleć 🙂

Wszystkie te rośliny, a więc bogactwo kwiatów, różne mieszanki traw, drzewa i krzewy znajdziecie oczywiście na OLX w kategorii Dom i ogród/ Ogród. Jeśli natomiast będziecie potrzebować fachowego doradztwa w zakresie doboru roślin lub profesjonalisty, który np. założy Wam trawnik z rolki, koniecznie odwiedźcie kategorię Usługi i firmy/Usługi/Usługi ogrodnicze.

Trzymajcie się w te upalne dni i do następnego wpisu 🙂

 

¹ Jonasz Kofta, Pamiętajcie o ogrodach, w: Jonasz Kofta, Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane, t. 1, Prószyński i S-ka, Warszawa 2011, ISBN 978-83-7648-715-1, s. 87.