Ten wpis jest przez nas na bieżąco aktualizowany. Data ostatniej aktualizacji: 25.01.2021 (dodaliśmy kolejne przykłady fałszywych stron).

Podczas szukania okazji na dobry zakup w internecie możesz trafić na oszustów, którzy też szukają okazji, ale do wyłudzenia Twoich danych i pieniędzy. Jedną z form oszustwa, z którą możesz się spotkać, jest phishing.

Czym jest phishing?

Phishing to mechanizm oszustwa, polegający na podszywaniu się pod istniejące firmy w celu wyłudzenia Twoich danych dostępowych. Oszuści mogą podszywać się np. pod strony bankowości internetowej czy operatorów płatności.

W momencie, w którym podasz swoje dane dostępowe (login i hasło) na fałszywej stronie – nieświadomie udostępniasz je oszustom – dzięki czemu mogą zalogować się do Twojego konta i ukraść pieniądze.

Wiadomości i strony, które tworzą oszuści często są bardzo podobne do oryginału. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na adres strony, z której korzystasz jak i nadawcę wiadomości, którą otrzymałeś.

Oszuści podszywający się pod OLX

Czasami zdarza się, że oszuści w celu wyłudzenia pieniędzy lub Twoich danych próbują udawać OLX. W ostatnim czasie szczególnie upodobali sobie nasze nowe usługi – Przesyłki i Płatności OLX.

Pamiętaj, że jeśli w adresie strony związanej z Przesyłkami OLX przed “olx.pl” widnieje inny tekst, niż w tych 3 adresach (marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ i przesylki.olx.pl/) – nie są to strony naszej firmy i może to być oszustwo! Jedyną inną stroną, do której przekierujemy Cię, gdy chcesz zapłacić za towar, będzie strona DotPay. Nigdy nie poprosimy Cię o kod CVV/CVC do Twojej karty bankowej!

Bardzo ważny jest również mechanizm działania Przesyłek i Płatności OLX – aby z nich skorzystać, musisz znaleźć ogłoszenie z symbolem furgonetki:

Po wejściu w takie ogłoszenie, po prawej stronie dostępna jest opcja “Kup z przesyłką” – tylko klikając w ten przycisk, możesz skorzystać z Przesyłek OLX:

Jak dalej wygląda proces kupna / sprzedaży za pomocą Przesyłek i Płatności OLX, przeczytasz w naszym Centrum pomocy:

Przesyłki OLX – sprzedawaj i kupuj z dostawą!

Płatności OLX – jak zapłacić za przedmiot?

Sprzedaj z dostawą – instrukcja dla Sprzedającego

Kup z dostawą – instrukcja dla Kupującego

Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.

Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp.

Coraz częściej dostajemy również informacje o wiadomościach SMS “od OLX”, w którym przekierowujemy do fałszywych stron. Przykłady takich SMSów – które nie są wysyłane przez nas – zobaczysz w galerii poniżej. Wiadomości rzekomo wysyłane są przez OLX, bo oszuści potrafią zmienić nazwę nadawcy – w związku z tym, Twój telefon powiąże fałszywy SMS z prawdziwymi wiadomościami, które wcześniej od nas otrzymałeś (i pokaże je w tej samej rozmowie). Dlatego pamiętaj, że prawdziwy SMS od OLX z powiadomieniem o oczekującej na akceptację transakcji wygląda (poza różnicą w podanej dacie i godzinie) dokładnie tak:

Przestrzegamy również przed fałszywymi wiadomościami SMS, w których oszuści podszywają się pod naszych partnerów – np. pod InPost. Na oficjalnej stronie firmy opublikowano już ostrzeżenie, z którym warto się zapoznać.

Poniżej prezentujemy przykłady fałszywych stron, instrukcji i wiadomości, za pomocą których oszuści próbują wyłudzać pieniądze – koniecznie przejrzyj je wszystkie:

Na powyższych przykładach, oszust wysłał fałszywy link przez komunikator, poza OLX. O tym, że to próba phishingu, świadczą m.in. łamana polszczyzna (zarówno w wiadomościach, jak i na fałszywych stronach) i wyjście poza czat OLX, a także prośba o podanie danych karty sprzedającego.

Pamiętajmy, że zawsze trzeba zwracać uwagę na adres strony, na jakiej wprowadzamy wszelkie swoje dane – tutaj oczywiście nie jest to prawdziwy adres olx.pl.

Koniecznie rzuć też okiem na przykład, przed którym przestrzega CERT Polska na swoim facebookowym fanpage’u.

Podsumowując – jak ustrzec się przed tym oszustwem?

  • Nie reaguj na linki do rzekomych środków na OLX, które otrzymasz poza naszym serwisem, np. na Whatsappie – to na pewno oszustwo!
  • Gdy korzystasz z Przesyłek OLX zwróć uwagę, czy adres strony zaczyna się od marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ lub przesylki.olx.pl/ (ważny jest każdy znak – często oszuści próbują zastępować kropki myślnikami lub literę “o” zerem!)
  • → Jedyną inną stroną, do której przekierujemy Cię, gdy chcesz zapłacić za towar, będzie strona DotPay
  • → Jeśli jesteś Sprzedającym, otrzymasz wpłatę na podane podczas pierwszej sprzedaży konto bankowe – nie prosimy Cię o kod CVC/CVV Twojej karty płatniczej!
  • Zawsze zwracaj uwagę, od kogo pochodzi wiadomość – zarówno w przypadku wiadomości e-mail, jak i wiadomości SMS lub wysyłanych w komunikatorach, nazwę nadawcy można dowolnie zmodyfikować (i w ten sposób podszyć się pod prawdziwą firmę).
  • → Czytając daną wiadomość zastanów się, czy jest to normalna forma komunikacji danej firmy? Czy zwykle dostajesz od niej wiadomości właśnie tą drogą? OLX Polska nigdy nie wyśle Ci wiadomości przez Whatsapp.
  • Czy wiadomość wygląda autentycznie? Czy jest napisana poprawną polszczyzną i nie zawiera literówek i innych błędów? Czy ton wiadomości brzmi tak, jak w innych komunikatach, które wcześniej dostawałeś od tej firmy?
  • Jeśli komunikat tworzy poczucie presji, nakłania Cię do kliknięcia w podany w nim link – zastanów się dwa razy, zanim w niego klikniesz.

Co robić gdy otrzymałem podejrzaną wiadomość?

Dostałeś wiadomość, która budzi Twoje wątpliwości? Jeśli wiadomość dotyczy Twojego ogłoszenia na OLX, oferty od OLX lub Przesyłki OLX – wyślij nam zrzut ekranu otrzymanej wiadomości przez nasz formularz kontaktowy. Sprawdzimy ją dla Ciebie. 

********************

31 grudnia 2020 zmieniły się zasady weryfikacji tożsamości, podczas płatności kartą w sklepach internetowych. Zmiany zaszły zgodnie z Dyrektywą PSD2 (ang. Payment Services Directive 2 – dyrektywa unijna z 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych). Jej celem jest ujednolicenie i uporządkowanie zasad funkcjonowania rynku usług płatniczych, na którym działają m.in. banki oraz instytucje płatnicze. Nakłada ona na banki obowiązek stosowania silnego uwierzytelnienia podczas płatności. 

Banki na jej podstawie mogą oczekiwać dodatkowej weryfikacji, np. w postaci prośby o kod CVC2/CVV2, PIN do karty, kod sms lub potwierdzenie transakcji w aplikacji banku. 

Powyższe zmiany dotyczą opłacania kartą bankową promowań ogłoszeń w naszym serwisie. Nie dotyczą płatności w ramach Przesyłek OLX, ponieważ tutaj płatności dokonywane są poprzez przelew.

Pamiętaj! Płacąc za promowania ogłoszeń w serwisie OLX zawsze upewnij się, że korzystasz bezpośrednio z serwisu OLX i nie przechodzisz w linki otrzymane w wiadomościach od innych Użytkowników.

********************

Gorąco zachęcamy do lektury naszego bloga, ponieważ publikujemy tu aktualne ostrzeżenia i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa online. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecamy garść artykułów:

Nie daj sobie ukraść konta!

Uwaga na SMSy z fałszywymi linkami do usługi wysyłki przez OLX!

Kolejne fałszywe SMSy od oszustów – nie daj się nabrać!

Jak zachowuje się oszust? Część 1.

Jak zachowuje się oszust? Część 2.