Podczas szukania okazji na dobry zakup w internecie możesz trafić na oszustów, którzy też szukają okazji, ale do wyłudzenia Twoich danych i pieniędzy. Jedną z form oszustwa, z którą możesz się spotkać, jest phishing.

Czym jest phishing?

Phishing to mechanizm oszustwa, polegający na podszywaniu się pod istniejące firmy w celu wyłudzenia Twoich danych dostępowych. Oszuści mogą podszywać się np. pod strony bankowości internetowej czy operatorów płatności.

W momencie, w którym podasz swoje dane dostępowe (login i hasło) na fałszywej stronie – nieświadomie udostępniasz je oszustom – dzięki czemu mogą zalogować się do Twojego konta i ukraść pieniądze.

Wiadomości i strony, które tworzą oszuści często są bardzo podobne do oryginału. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na adres strony, z której korzystasz jak i nadawcę wiadomości, którą otrzymałeś.

Oszuści podszywający się pod OLX

Czasami zdarza się, że oszuści w celu wyłudzenia pieniędzy lub Twoich danych próbują udawać OLX. W ostatnim czasie szczególnie upodobali sobie nasze nowe usługi – Przesyłki i Płatności OLX.

Pamiętaj, że jeśli w adresie strony związanej z Przesyłkami OLX przed “olx.pl” widnieje inny tekst, niż w tych 2 adresach (delivery.olx.pl/ i przesylki.olx.pl/) – nie są to strony naszej firmy i może to być oszustwo!

Bardzo ważny jest również mechanizm działania Przesyłek i Płatności OLX – aby z nich skorzystać, musisz znaleźć ogłoszenie z symbolem furgonetki:

Po wejściu w takie ogłoszenie, po prawej stronie dostępna jest opcja “Kup z przesyłką” – tylko klikając w ten przycisk, możesz skorzystać z Przesyłek OLX:

Jak dalej wygląda proces kupna / sprzedaży za pomocą Przesyłek i Płatności OLX, przeczytasz w naszym Centrum pomocy:

Przesyłki OLX – sprzedawaj i kupuj z dostawą!

Płatności OLX – jak zapłacić za przedmiot?

Sprzedaj z dostawą – instrukcja dla Sprzedającego

Kup z dostawą – instrukcja dla Kupującego

Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.

Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp.

Poniżej prezentujemy przykłady fałszywych stron, za pomocą których oszuści próbowali wyłudzać pieniądze:

Na powyższych przykładach, oszust wysłał fałszywy link przez komunikator, poza OLX. O tym, że to próba phishingu, świadczą m.in. łamana polszczyzna (zarówno w wiadomościach, jak i na fałszywych stronach) i wyjście poza czat OLX, a także prośba o podanie danych karty sprzedającego.

Pamiętajmy, że zawsze trzeba zwracać uwagę na adres strony, na jakiej wprowadzamy wszelkie swoje dane – tutaj oczywiście nie jest to prawdziwy adres olx.pl.

Koniecznie rzuć też okiem na przykład, przed którym przestrzega CERT Polska na swoim facebookowym fanpage’u.

Podsumowując – jak ustrzec się przed tym oszustwem?

  • Gdy korzystasz z Przesyłek OLX i związanych z nimi płatności – zwróć uwagę, czy adres strony zaczyna się od delivery.olx.pl/ lub przesylki.olx.pl/ (ważny jest każdy znak – często oszuści próbują zastępować kropki myślnikami lub literę “o” zerem!)

  • Zawsze zwracaj uwagę, od kogo pochodzi wiadomość – zarówno w przypadku wiadomości e-mail, jak i wiadomości SMS lub wysyłanych w komunikatorach, nazwę nadawcy można dowolnie zmodyfikować (i w ten sposób podszyć się pod prawdziwą firmę).

  • → Czytając daną wiadomość zastanów się, czy jest to normalna forma komunikacji danej firmy? Czy zwykle dostajesz od niej wiadomości właśnie tą drogą? OLX Polska nigdy nie wyśle Ci wiadomości przez Whatsapp.

  • Czy wiadomość wygląda autentycznie? Czy jest napisana poprawną polszczyzną i nie zawiera literówek i innych błędów? Czy ton wiadomości brzmi tak, jak w innych komunikatach, które wcześniej dostawałeś od tej firmy?

  • Jeśli komunikat tworzy poczucie presji, nakłania Cię do kliknięcia w podany w nim link – zastanów się dwa razy, zanim w niego klikniesz.

Co robić gdy otrzymałem podejrzaną wiadomość?

Dostałeś wiadomość, która budzi Twoje wątpliwości? Jeśli wiadomość dotyczy Twojego ogłoszenia na OLX, oferty od OLX lub Przesyłki OLX – wyślij nam zrzut ekranu otrzymanej wiadomości przez nasz formularz kontaktowy. Sprawdzimy ją dla Ciebie. 

Gorąco zachęcamy do lektury naszego bloga, ponieważ publikujemy tu aktualne ostrzeżenia i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa online. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecamy garść artykułów:

Nie daj sobie ukraść konta!

Uwaga na SMSy z fałszywymi linkami do usługi wysyłki przez OLX!

Kolejne fałszywe SMSy od oszustów – nie daj się nabrać!

Jak zachowuje się oszust? Część 1.

Jak zachowuje się oszust? Część 2.