Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów  w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, od 12.03.2019 r. w całym kraju obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży kotłów na paliwo stałe niespełniających aktualnych norm emisyjnych oraz wymagań dotyczących sprawności cieplnej, czyli tzw. „kopciuchów”. OLX dostosowuje zasady dostępności ogłoszeń dotyczących tego rodzaju kotłów do zmienionych przepisów.

W myśl obowiązujących przepisów do sprzedaży dopuszczone są tylko kotły akredytowane piątej generacji. Przepis dotyczy handlu urządzeniami o mocy nie przekraczającej 500 kW, a więc urządzeń domowych i przydomowych.

Według zmiany w przepisach w sprzedaży dostępne mogą być tylko kotły ręczne, które emitują nie więcej niż 60 mg pyłów na metr sześcienny i urządzenia automatyczne (z podajnikiem), emitujące maksymalnie 40 mg pyłów na metr sześcienny.

Zakazem sprzedaży objęte są także kotły na biomasę niedrzewną oraz kotły wytwarzające ciepło wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej.

Przepisy dotyczą zarówno sprzedaży w sklepach stacjonarnych, jak i handlu tymi przedmiotami w internecie.

Z pełną treścią nowelizacji można zapoznać się TUTAJ.

Zgodnie z postanowieniami Regulaminu serwisu OLX, Użytkownicy zobowiązani są do zamieszczania Ogłoszeń wyłącznie z Towarami, których obrót nie narusza przepisów prawa.