Zachęty do odpowiedzialnej konsumpcji i myślenia o środowisku wybrzmiewają coraz głośniej, a zero waste i less waste można śmiało uznać za trend roku 2018.  Przy pomocy firmy Danae serwis OLX postanowił sprawdzić, czy ta sama moda obowiązuje, kiedy idzie o świąteczne upominki. 

W drugim tygodniu grudnia, a więc w czasie, gdy szał świątecznych zakupów ogarnia cały kraj, zapytaliśmy Polaków*, czy podarowali by komuś rzecz z drugiej ręki. Aż 35 proc. odpowiedziało twierdząco. Okazuje się, że im młodsi respondenci, tym mniejszy obciach w re-giftingu. 

wiek18-2425-3435-4445+
Tak, używany prezent
jest ok!
 43 proc. 44 proc. 35 proc. 30 proc.

Prezentów pod choinkę w serwisie OLX szuka aż 30 proc. Polaków. Zapytani o to, co najlepiej nadaje się na taki podarunek najczęściej wskazują na książki (42 proc.), dzieła sztuki oraz biżuterię (po 34 proc.) i płyty winylowe (30 proc.). Co zaskakujące, w pierwszej piątce znalazł się również samochód (32 proc.).

Za najmniej taktowne uważamy obdarowanie kogoś używanym ubraniem, perfumami, sprzętem audio i: hulajnogą. Listę zamykają artykuły gamingowe (pady, kierownice, joysticki), na które wskazało zaledwie 10 proc. badanych. To może dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak chętnie wskazywano przyznawano, że używany sprzęt elektroniczny to dobry pomysł na prezent.

*Badanie techniką CAWI zrealizowane zostało przez firmę Danae sp. z o.o. na zlecenie OLX na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (N=1022) w dniach 6-10 grudnia 2019 roku

Używane przedmioty na prezenty dla dzieci:

Książki dla dzieci28 proc.
Zabawki 27 proc.
Planszówki25 proc.
Klocki25 proc.

Używane sprzęty elektroniczne dobre na prezent to:

Gry na konsolę28 proc.
Telefon komórkowy28 proc.
Komputer22 proc.
Konsola do gier20 proc.

Używane rzeczy związane z hobby dobre na prezent to:

Książki 42 proc.
Dzieła sztuki34 proc.
Płyty winylowe30 proc.
Sprzęt fotograficzny25 proc.
Rower25 proc.
Gry planszowe25 proc.
Sprzęt audio19 proc.
Hulajnoga19 proc.

Zapytaliśmy* również o to, czy o to, czy zdarzyło im się otrzymać nietrafiony prezent. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Danae na zlecenie serwisu OLX, przykra niespodzianka pod choinką spotkała ponad 60 proc. z nas. Co więcej, we wszystkich przypadkach Gwiazdor pomylił zamówienie więcej niż raz.

Najbardziej nietrafionymi podarunkami okazują się ubrania, kosmetyki, skarpety i elektronika. Co ciekawe, rozczarowanie prezentami jest różne w zależności od płci. Panów częściej rozczarowuje znaleziona pod choinką elektronika, panie – kosmetyki i biżuteria.

 Jakie przedmioty pod choinką najczęściej okazywały się nietrafione?

Nietrafiony prezentKobietyMężczyźni 
Ubrania27 proc.28 proc.
Kosmetyki19 proc.8 proc.
Skarpety4 proc.16 proc.
Elektronika5 proc.11 proc.

Na szczęście aż 50 proc. uważa, ze odsprzedaż nietrafionego prezentu nie jest złym pomysłem i chętnie wystawia go na OLXie. 

*Badanie techniką CAWI zrealizowane zostało przez firmę Danae sp. z o.o. na zlecenie OLX na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (N=1022) w dniach 6-10 grudnia 2019 roku