Ostrzegamy przed linkami do sfałszowanych stron banków i innych operatorów płatności, wysyłanymi przez oszustów! Nie płać za towar przy pomocy gotowego linku do płatności, w ten sposób nieuczciwy użytkownik może uzyskać dostęp do Twojego konta bankowego!
Co powinno wzbudzić Twoje podejrzenia?
- – sprzedający prosi o uiszczenie symbolicznej opłaty pod różnymi pretekstami: opłacenie przesyłki, potwierdzenie Twoich danych, zaliczka; kwoty mogą być różne (od złotówki po kilkanaście złotych)
- – wpłaty należy dokonać przelewem online lub przy pomocy operatora płatności
- – sprzedający wysyła gotowy link do płatności – zwróć baczną uwagę na podany adres strony! Zwykle już po nim widać, że link do przelewu nie prowadzi do prawdziwej strony banku/operatora; jeśli nie wiesz, jaki jest prawdziwy adres internetowy danej firmy – wpisz jej nazwę w Google; przykładem może być fałszywa strona udająca Dotpay pod adresem dotpay.pl.platnosci.biz – prawdziwy adres to https://ssl.dotpay.pl; strony płatności Dotpay, jak i innych serwisów transakcyjnych, posiadają certyfikat EV – czego symbolem jest zielony pasek adresu strony (plus kłódka)
- – sprzedawca może prosić również o zrobienie takiego przelewu z już gotowym tytułem – najczęściej ciągiem cyfr lub liter
- – oszuści proszą także o kontakt z krewnymi lub znajomymi, podając ich email kontaktowy i twierdząc, że przedmiot należy do nich (np. „Proszę o kontakt z żoną, bo to jej przedmiot”, podając przy tym adres email)
Fałszywe strony wyglądają jak autentyczne strony banków czy operatorów płatności – jednak wprowadzając na nich swoje dane logowania, nieświadomie udostępniasz je oszustom!
Jeśli spotkasz się z opisaną wyżej sytuacją, koniecznie napisz do nas przez formularz kontaktowy, najlepiej podając numer ID / link do ogłoszenia oraz link, który otrzymałeś do fałszywej strony z płatnościami. Powiadom też operatora, którego strona została podrobiona.
Witam dzisiaj mam to samo Whatsapp, ktoś mi napisał że kupił i podesłał link żeby niby potwierdzić. https://olx-online.eu/***. napisałam już do was tzn olx o tym przypadku.
Magdaleno, dziękujemy 🙂
uwaga na numer 506 ******. Gostek podsyła fałszywe linki – podobne jak wyżej. Atakuje przez whatsapp
Witam, właśnie miałam identycznego linka na WhatsApp
Czesc OLX,
przed chwilą dostałem link do rzekomego potwierdzenia wpłaty, gdzie musze „zdobyć fundusze” https://olx-shipping.eu/cash***. Czy to aby nie jest kolejny przypadek wyłudzenia?
dzięki,
Michał
Michale – tak, dzięki za link. Nie reaguj na linki do rzekomych Przesyłek OLX, które otrzymujesz na Whatsappie. Jeśli masz zrzut ekranu z fałszywej strony, prześlij go nam przez nasz formularz kontaktowy.
Dziś zgłosił się do mnie fałszywy kupujący. Chciał kupić przedmiot z opcją wysyłki olx. Nie bardzo wiedziałem jak to działa więc napisałem tej osobie że muszę się zapoznać z regulaminem a następnie wystawię przedmiot. Na co życzliwy kupujący wysłał link https://xn--ox-8pa.pl/item/*** i napisał że on już kupił przedmiot a pieniądze będą wysłane na numer karty który trzeba wypełnić w powyższym formularzu z linku. Oszust posługuje się numerem 513 ******. Proszę uważać.
a ja dostałem taki link że płatność zrobiona, ale śmierdzi mi to, że żeby dostać pieniądze muszę podać numer karty z kodami cvv
https://pay-olx.gq/get/?id=81452278
Bartoszu, mamy nadzieję, że nie podałeś danych karty? To fałszywa strona!
Witam.moj maz wystawil konia na olx i nagle pojawil sie kupiec z amerki ktory pisal w e-mail ze chcw zakupic konia dla swojego syna jako prezent.prosil go zeby zalozyl sobie konto online i i zeby podal swoje dane i pieniadze zaraz beda na koncie …jak dla mnie to jedt chore…niedalismy sie na to nabrac…
Dziękujemy za komentarz i za czujność! Z tego co piszesz, to wygląda to niestety na próbę tzw. przekrętu nigeryjskiego. Pamiętaj, że jedyną rekomendowaną przez nas formą finalizacji transakcji jest odbiór osobisty – zwłaszcza przy sprzedaży konia 😉 Więcej o tej i pozostałych zasadach bezpiecznej transakcji w internetach znajdziesz tutaj: olx.pl/bezpieczenstwo/
Pozdrawiamy serdecznie! 🙂
Czasami pojawiają się ogłoszenia oferujące podrobione przedmioty np. instrumenty muzyczne. Na dociekliwe pytanie zainteresowanych padają odpowiedzi, że: „taki instrument kupił za granicą od… kogoś, że nie wie bo to z drugiej ręki, albo, że wygląda na oryginalny”. Warto wtedy zapytać o opinię fachowca, żeby nie „utopić kilku tysięcy złotych”.
Dziękujemy za komentarz! Jeśli natrafisz na instrumenty, co do których oryginalności masz wątpliwości, to prosimy skontaktuj się bezpośrednio z producentem instrumentu – w ten sposób będzie mógł on to zweryfikować i odezwać się do nas oficjalną drogą, a my dzięki temu będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki.
Pozdrawiamy serdecznie!