Ogólne

! Uwaga na fałszywe strony operatorów płatności!

Ostrzegamy przed linkami do sfałszowanych stron banków i innych operatorów płatności, wysyłanymi przez oszustów! Nie płać za towar przy pomocy gotowego linku do płatności, w ten sposób nieuczciwy użytkownik może uzyskać dostęp do Twojego konta bankowego!

 Co powinno wzbudzić Twoje podejrzenia? 

– sprzedający prosi o uiszczenie symbolicznej opłaty pod różnymi pretekstami: opłacenie przesyłki, potwierdzenie Twoich danych, zaliczka; kwoty mogą być różne – od złotówki po kilkanaście złotych
– wpłaty należy dokonać przelewem online lub przy pomocy operatora płatności
– sprzedający wysyła gotowy link do płatności – zwróć baczną uwagę na podany adres strony! zwykle już po nim widać, że link do przelewu nie prowadzi do prawdziwej strony banku/operatora; jeśli nie wiesz, jaki jest prawdziwy adres internetowy danej firmy – wpisz jej nazwę w Google; przykładem może być fałszywa strona udająca Dotpay pod adresem dotpay.pl.platnosci.biz – prawdziwy adres to https://ssl.dotpay.pl; strony płatności Dotpay, jak i innych serwisów transakcyjnych, posiadają certyfikat EV – czego symbolem jest zielony pasek adresu strony (plus kłódka)
– sprzedawca może prosić również o zrobienie takiego przelewu z już gotowym tytułem – najczęściej ciągiem cyfr lub liter
– oszuści proszą także o kontakt z krewnymi lub znajomymi, podając ich email kontaktowy i twierdząc, że przedmiot należy do nich (np. „Proszę o kontakt z żoną, bo to jej przedmiot”, podając przy tym adres email)

Fałszywe strony wyglądają jak autentyczne strony banków czy operatorów płatności – jednak wprowadzając na nich swoje dane logowania, nieświadomie udostępniasz je oszustom!

Jeśli spotkasz się z opisaną wyżej sytuacją, koniecznie napisz do nas przez formularz kontaktowy, najlepiej podając numer ID / link do ogłoszenia oraz link, który otrzymałeś do fałszywej strony z płatnościami. Powiadom też operatora, którego strona została podrobiona.
===========

1 thought on “! Uwaga na fałszywe strony operatorów płatności!”

  1. Czasami pojawiają się ogłoszenia oferujące podrobione przedmioty np. instrumenty muzyczne. Na dociekliwe pytanie zainteresowanych padają odpowiedzi, że: „taki instrument kupił za granicą od… kogoś, że nie wie bo to z drugiej ręki, albo, że wygląda na oryginalny”. Warto wtedy zapytać o opinię fachowca, żeby nie „utopić kilku tysięcy złotych”.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s