Ostrzegamy przed linkami do sfałszowanych stron banków i innych operatorów płatności, wysyłanymi przez oszustów! Nie płać za towar przy pomocy gotowego linku do płatności, w ten sposób nieuczciwy użytkownik może uzyskać dostęp do Twojego konta bankowego!

 Co powinno wzbudzić Twoje podejrzenia? 

  • – sprzedający prosi o uiszczenie symbolicznej opłaty pod różnymi pretekstami: opłacenie przesyłki, potwierdzenie Twoich danych, zaliczka; kwoty mogą być różne (od złotówki po kilkanaście złotych)
  • wpłaty należy dokonać przelewem online lub przy pomocy operatora płatności
  • sprzedający wysyła gotowy link do płatności – zwróć baczną uwagę na podany adres strony! Zwykle już po nim widać, że link do przelewu nie prowadzi do prawdziwej strony banku/operatora; jeśli nie wiesz, jaki jest prawdziwy adres internetowy danej firmy – wpisz jej nazwę w Google; przykładem może być fałszywa strona udająca Dotpay pod adresem dotpay.pl.platnosci.biz – prawdziwy adres to https://ssl.dotpay.pl; strony płatności Dotpay, jak i innych serwisów transakcyjnych, posiadają certyfikat EV – czego symbolem jest zielony pasek adresu strony (plus kłódka)
  • sprzedawca może prosić również o zrobienie takiego przelewu z już gotowym tytułem – najczęściej ciągiem cyfr lub liter
  • oszuści proszą także o kontakt z krewnymi lub znajomymi, podając ich email kontaktowy i twierdząc, że przedmiot należy do nich (np. „Proszę o kontakt z żoną, bo to jej przedmiot”, podając przy tym adres email)

Fałszywe strony wyglądają jak autentyczne strony banków czy operatorów płatności – jednak wprowadzając na nich swoje dane logowania, nieświadomie udostępniasz je oszustom!

Jeśli spotkasz się z opisaną wyżej sytuacją, koniecznie napisz do nas przez formularz kontaktowy, najlepiej podając numer ID / link do ogłoszenia oraz link, który otrzymałeś do fałszywej strony z płatnościami. Powiadom też operatora, którego strona została podrobiona.