Zastanawialiście się kiedyś, co zrobić w przypadku, gdy znajdziecie na OLX podejrzane lub  niezgodne z regulaminem ogłoszenie?

Pewnie większość z Was już wie, że obok każdego ogłoszenia znajduje się przycisk „Zgłoś naruszenie”. Czy jednak wiecie, który rodzaj naruszenia jest odpowiedni do znalezionego przez Was ogłoszenia?

Poniżej przedstawiamy Wam wszystkie możliwe rodzaje naruszeń wraz z krótkim omówieniem:

1. Spam – tu prosimy o zgłaszanie ogłoszeń, które są identyczne lub bardzo podobne do innych, już widocznych na naszej stronie. Przykłady: ogłoszenia o takich samych usługach świadczonych przez te same oddziały firm, różne ogłoszenia z dokładnie tym samym przedmiotem. Jeśli sądzisz, że zgłaszane przez Ciebie ogłoszenie jest spamem, prosimy o wpisanie w komentarzu numeru ID ogłoszenia lub linku bezpośrednio do ogłoszenia, którego jest kopią.

2. Nieprawidłowa kategoria –  ogłoszenia, które powinny znajdować się w innej kategorii (np. hulajnogi powinny znajdować się w kategorii Pozostałe sport i hobby, nie w Rowerach).

3. Niedozwolona treść/przedmiot/usługa – ogłoszenia, w których treść, przedmiot lub oferowana usługa jest niezgodna z regulaminem OLX – na przykład są w nim zabronione gatunki zwierząt czy przedmioty znajdujące się w załączniku Przedmioty zabronione do Regulaminu OLX.

4. Przeterminowane ogłoszenie/sprzedane – ogłoszenia, które są nieaktualne lub mają podane niepoprawne dane kontaktowe czy lokalizację (np. mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy wystawione jest w Krakowie). Napisz proszę w komentarzu, skąd wiesz, że ogłoszenie jest nieaktualne.

5. Oszustwo/podejrzenie oszustwa – ogłoszenia, które z jakichś powodów budzą Wasze podejrzenia (np. zbyt niska cena, unikanie przez sprzedawcę odbioru osobistego, prośba o wysłanie skanów dokumentów i inne). Jeśli natomiast padliście ofiarą oszustwa i chcecie nas o tym poinformować poprzez opcję „Zgłoś naruszenie”, podajcie w zgłoszeniu numer rachunku bankowego i wszelkie inne dane, którymi dysponujecie.

Pamiętajcie również, że im dokładniej opiszecie zgłaszane naruszenie, tym łatwiej będzie je nam szybko i sprawnie zweryfikować. Prosimy o podanie jak największej liczby szczegółów – przykładowo, zależnie od sytuacji: numer konta (jeśli wpłaciliście pieniądze, a nie otrzymaliście przedmiotu), numer telefonu czy adres e-mail (gdy kontaktowaliście się ze zgłaszanym użytkownikiem poza OLX).