Pamiętajmy, że kupno zwierzaka to nie to samo, co kupno pralki czy telewizora. Jeśli się na to decydujemy musimy pamiętać, że jest to zobowiązanie na kilkanaście najbliższych lat. Decyzja o przygarnięciu zwierzaka powinna być więc przemyślana, a źródło pochodzenia zwierzaka dokładnie sprawdzone i zweryfikowane.

Sytuację prawną dotyczącą sprzedaży zwierząt domowych w Polsce reguluje Ustawa o Ochronie Zwierząt. Mówi ona o tym, że prawo do sprzedaży zwierząt domowych mają jedynie hodowcy zarejestrowani w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów. Dlatego w przypadku przeglądania ogłoszeń bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy znajduje się w nim informacja, z jakiej organizacji oraz hodowli pochodzi zwierzak. Nie bójmy się weryfikować tych informacji i dopytywać hodowców o niezbędne informacje. Pamiętajmy także o tym, że sprzedaż zwierząt może odbywać się wyłącznie w miejscu hodowli i że ważne jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Podczas zakupu nie bójmy się pytać o rodziców zwierzaka. Powinniśmy także mieć możliwość zobaczenia dotychczasowych warunków, w których zwierzaki żyły. W chwili sprzedaży zwierzak powinien mieć własną książeczkę zdrowia oraz dokument potwierdzający jego rasę wraz z nazwą organizacji i hodowli, która wystawia to zaświadczenie.

Przeglądając oferty dotyczące sprzedaży zwierząt, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

1.   Czy zdjęcie nie wydaje się podejrzane – zdarza się, że zdjęcia w ofertach są pobrane z internetu i nie przedstawiają oferowanego zwierzaka.

2.   Rzetelni hodowcy uważają czipowanie i rejestrowanie w bazie swoich podopiecznych za oczywisty standard.

3.   Psy i koty, które są gotowe do sprzedaży, muszą być minimum po dwóch odrobaczeniach oraz 14 dni po jednym szczepieniu.

4.   Poczytaj o stowarzyszeniu z którego pochodzi zwierzak. Sprawdź, czy można się skontaktować z jego przedstawicielami, czy jest ono zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sprawdź od którego roku istnieje, zapytaj bezpośrednio w samym stowarzyszeniu, czy znają hodowlę wymienioną w ogłoszeniu. Zdarza się, że stowarzyszenie podane w ogłoszeniu jest prawdziwe, jednak prowadzona hodowla nie jest w nim zarejestrowana.

5.   Wiek, w którym szczenięta mogą być adoptowane, to minimum 8-12 tygodni, w zależności od rasy. U kociąt minimum to 12 tygodni. 

6.   W przypadku ogłoszeń dotyczących zwierząt oddawanych za darmo, a po kontakcie ze sprzedającym okazuje się, że jednak trzeba zapłacić, możemy mieć 100% pewność, że mamy do czynienia z nielegalnym hodowcą. W takim przypadku takie ogłoszenia trzeba natychmiastowo zgłaszać ze względu na niewłaściwą kategorię. W przypadku ogłoszeń, w których cena zwierzaka wydaje się bardzo niska, należy być szczególnie czujnym.

 Pamiętajmy, że decydując się na zwierzaka, bierzemy go z całym inwentarzem dobrodziejstw. Zwierzak w domu na pewno wnosi mnóstwo miłości i radości, dlatego winni jesteśmy mu to samo – dbajmy o niego, szanujmy jego potrzeby i nie zostawiajmy – nigdy!

Wpis przygotowany we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce.