Blog OLX Polska

Jak zachowuje się oszust? Część 2.

Close up of unrecognizable businessman holding his fingers crossed while shaking hands with his colleague.

Niedawno opisaliśmy dla Was kilka sztuczek, wykorzystywanych często przez oszustów. Dziś przedstawiamy kolejną porcję zachowań, które powinny stanowić dla Was sygnał ostrzegawczy.
Przypominamy, że nie każda z tych oznak jest krytyczna – przykładowo nie każdy sprzedający, który nie chce wysłać przesyłki za pobraniem, automatycznie jest oszustem.
Jeśli natomiast w trakcie rozmowy pojawi się kilka zachowań, które wymieniamy w tym i poprzednim wpisie – warto zastanowić się, czy nie lepiej poszukać okazji u kogo innego.

Brak możliwości przesyłki za pobraniem ze sprawdzeniem zawartości – w OLX zawsze jako formę finalizacji zakupu polecamy odbiór osobisty. Jeśli już jednak jest to niemożliwe – z punktu widzenia kupującego, najbezpieczniejszą formą będzie przesyłka za pobraniem, z możliwością sprawdzenia zawartości. Kupujący może wtedy otworzyć paczkę i upewnić się, że faktycznie otrzymał zamówiony przedmiot – i dopiero wtedy za niego zapłacić. Najczęściej taka usługa jest dodatkowo płatna. 

Sprzedający prosi o wpłatę twierdząc, że przecież nie jest oszustem, że robiąc przelew mamy wszystkie jego dane i policja na pewno w razie czego bez problemu go znajdzie, „dla takiej kwoty nie robiłby sobie kłopotów, bo jak kraść to miliony, a nie kilkaset złotych”. Jeśli w rozmowie zobaczysz taką wiadomość – miej się na baczności. Sprawdź, czy nie ma o danym rachunku nieprzychylnych komentarzy w internecie (znajdziesz je m.in. na stronach: jakitobank.pl i numerkonta.com) – być może jest on założony „na słupa” i sprzedający wcale nie jest tym, za kogo się podaje.

Szczególnie uważaj, jeśli sprzedający przenosi kontakt poza OLX np. wysyła Ci swoje dane SMSem lub e-mailem. Oszuści wiedzą, że OLX sprawnie współpracuje z organami ścigania i nie chcą u nas zostawiać zbyt wielu śladów. Poza wiadomościami telefonicznymi czy mailowymi, nieuczciwi sprzedający lubią korzystać ze stron, na których mogą pozostawić np. swój numer rachunku dostępny dla wielu osób – np. pastebin.com czy ntpd.eu – jeśli więc otrzymasz od sprzedającego dane do wpłaty w formie notatki w podobnym serwisie, radzimy zrezygnować z zakupu.

Jeśli już jako kupujący decydujesz się na wpłatę z góry, zwróć uwagę, czy sprzedający (będący osobą prywatną) nie chce od Ciebie przelewu na konto operatora płatności (firmy typy PayU czy DotPay) lub innej firmy. Jeśli sprzedawca prosi Cię o wpisanie konkretnego tytułu przelewu, będącego ciągiem przypadkowych znaków – bezpieczniej będzie uznać, że próbuje Cię nakłonić do zapłaty za jego zakupy na jakimś innym portalu. Nie muszą to nawet być zakupy – bezwiednie możesz np. zasilić konto oszusta na nieznanej sobie stronie. Trik ten często stosowany jest również przez nieuczciwych sprzedających, chcących w ten sposób zakupić bitcoiny w kantorach online. Miej się więc na baczności, gdy:

– Nazwa odbiorcy przelewu nie jest imieniem i nazwiskiem
– Tytuł przelewu to przypadkowy ciąg znaków
, np. M2817-2347 czy 1205356926

Pamiętaj, że zawsze warto sprawdzić, czy w internecie nie ma komentarzy na temat podanego przez sprzedającego numeru rachunku.

Oszust nie zawsze udaje sprzedawcę – może też być kupującym. Jeśli ktoś wyraża zainteresowanie Twoim przedmiotem i twierdzi, że przeleje zaraz pieniądze, ale prosi o wysłanie przedmiotu zanim pieniądze dotrą na Twoje konto – bądź pewien, że to próba wyłudzenia towaru! 

Oszustwo to może mieć kilka odmian:

– Samo stwierdzenie, że pieniądze zostały wpłacone i prośba o jak najszybszą wysyłkę,
– Wysłanie screenshotu z aplikacji bankowej, ale bez widocznej daty zrealizowania przelewu – najczęściej bowiem nie jest to potwierdzenie, a niepotwierdzona dyspozycja (którą oszust wycofał po zrobieniu zrzutu ekranu),
– Wysłanie podrobionego potwierdzenia przelewu – jeśli kupujący bardzo nalega na szybką wysyłkę i wysyła Ci potwierdzenie przelewu, zwróć uwagę, czy plik ma format pdf (w takiej formie można je ściągnąć ze strony banku) – jeśli nie – poczekaj na pieniądze. Pamiętaj jednak, że również plikom pdf należy się uważnie przyjrzeć – czy np. czcionki są te same? Czy nie wyglądają na wklejone? Czy plik nie ma nigdzie znaków wodnych świadczących o tym, że jego zawartość mogła być zmieniona?,
– Wysłanie podrobionego potwierdzenia i prośba o odbiór osobisty – może się wydawać, że skoro ktoś chce towar odebrać osobiście, na pewno jest uczciwy. Często jednak dla oszusta takie spotkanie nie stanowi problemu – powie Ci on wcześniej, że wyśle po przedmiot kolegę / syna / córkę / dziewczynę: Często może to być niczego nieświadoma osoba (tzw. „słup”), czasami natomiast okazuje się, że to sam oszust stawia się po przedmiot.

Z punktu widzenia sprzedającego najlepiej więc spotkać się osobiście i wtedy przyjąć zapłatę. Jeśli zaś kupujący prosi o zdalną sprzedaż – poczekać, aż pieniądze dotrą na nasze konto bankowe. Jeśli masz wątpliwości co do prawdomówności kupującego – skontaktuj się ze swoim bankiem i spróbuj się dowiedzieć, czy rzekoma wpłata z jego strony miała miejsce.


Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam uchronić się przed przykrymi doświadczeniami przy korzystaniu z OLX. Chcemy jeszcze raz podkreślić, że niekoniecznie każde z tych zachowań od razu i jednoznacznie świadczy o tym, że dana osoba jest oszustem. Jeśli jednak zachowań / sytuacji z naszej listy pojawi się kilka, a do tego np. 

– użytkownik będzie miał krótki staż na OLX,
– cena produktu będzie bardzo atrakcyjna,
– zdjęcia w ogłoszeniu będą skopiowane z internetu,

– wtedy stanowczo polecamy poszukanie okazji u kogo innego. Poza tym, odbiór osobisty jest najpewniejszą formą kupna i sprzedaży!

Na koniec – warto pamiętać, że oszuści w zanadrzu mają wiele metod, którymi mogą próbować pozyskać nie tylko Twoje pieniądze, ale również dane. Pisaliśmy już o nich wielokrotnie – jeśli więc jeszcze o nich nie wiesz, zapraszamy do lektury:

Prosta, dodatkowa praca zdalna – na co uważać? – czyli jak nie zostać „słupem”
Nie pozwól sobie zepsuć wakacji – czyli o bezpiecznym szukaniu noclegów – w tym wpisie zawarliśmy instrukcję, jak sprawdzić, czy zdjęcia w ogłoszeniu nie są ukradzione z innych stron w sieci
Uwaga na fałszywe strony operatorów płatności! – jeśli nie wiesz, czym jest phishing, koniecznie zajrzyj tutaj!

Exit mobile version