Jak rozpoznać tzw. „oszustwo nigeryjskie”? Na czym polega? Czy ma jakieś charakterystyczne cechy? Na jakie wiadomości zwrócić szczególną uwagę? Na tym skupimy się w kolejnym artykule naszego nowego cyklu. Zachęcamy do lektury!

O schemacie „oszustw nigeryjskich” mogłeś już przeczytać na naszym blogu. Jest to jedna z najpowszechniejszych form wyłudzeń internetowych, w których oszuści podszywają się pod kupujących. Czy wystawiając ogłoszenie otrzymałeś kiedyś zapytanie, które budziło wątpliwości? Jeśli tak, ale nie do końca potrafiłeś wyjaśnić dlaczego, ten artykuł jest dla Ciebie.

Szczególną uwagę powinny zwracać zapytania od nowych użytkowników, wysyłane z kont założonych najczęściej tego samego dnia, a na których nie zostały jeszcze dodane żadne ogłoszenia. Treść wiadomości może być napisana łamaną polszczyzną lub w języku obcym. Odpowiedzi są schematyczne, często nieadekwatne i czasem się powtarzają. Kupujący ciągle próbuje przekierować kontakt poza OLX.

To podstawowe mechanizmy typowego „przekrętu nigeryjskiego”. Oszuści, nawiązując kontakt na portalach ogłoszeniowych, próbują przenieść rozmowę na przykład na email czy WhatsApp, żeby w późniejszym czasie wyłudzić wartościowe przedmioty od sprzedających.

Jak przebiega rozmowa z oszustem – przykłady:

Jeśli otrzymałeś podobne wiadomości i podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustem, nie nawiązuj rozmowy. Zamiast tego skorzystaj z opcji Zablokuj użytkownika, żeby nie otrzymywać więcej wiadomości od tej osoby. Zgłoś go nam również poprzez formularz kontaktowy.

Podsumowując – zachowaj ostrożność, gdy kupujący:

  • – Pisze łamaną polszczyzną lub po angielsku,
  • – Prosi o wysyłkę przedmiotu za granicę,
  • – Twierdzi, że przeleje pieniądze z góry i wyśle potwierdzenie przelewu – nie chce, byś czekał na przelew,
  • – Przenosi kontakt poza OLX.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o „oszustwach nigeryjskich”, koniecznie przeczytaj również wspomniany wyżej artykuł – „Cześc sprzedawca? proszę o przesłanie mi ceny do emaila” – o „oszustwach nigeryjskich” słów kilka.

A jakie są Twoje sposoby na rozpoznawanie podejrzanych zachowań ze strony kupujących? Chętnie o nich usłyszymy, podziel się nimi w komentarzu.

Koniecznie przeczytaj również:

Bezpiecznie – po prostu! Część 1. Przesyłki OLX i inne sposoby bezpiecznego kupowania

Jak zachowuje się oszust? Część 1.

Jak zachowuje się oszust? Część 2.