Widzimy, że nasze wpisy sprzed roku pt. „Jak zachowuje się oszust” – część I oraz część II – cieszą się nieustającą popularnością. W związku z tym, rozpoczynamy dziś nową serię wpisów, w której jeszcze raz dokładnie przyjrzymy się strategiom stosowanym przez nieuczciwych użytkowników.

Bierzemy pod lupę konwersacje! Zastanawiałeś się kiedyś, jak rozpoznać oszusta? Czy w czasie rozmowy ze sprzedającym miałeś wątpliwości co do jego uczciwości? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, jest to artykuł dla Ciebie.

Prowadząc rozmowę ze sprzedającym warto zachować ostrożność. W jaki sposób? Przede wszystkim zwracać szczególną uwagę na formy płatności, jakie proponuje. Czy jest otwarty na osobiste przekazanie interesującego nas przedmiotu? Jeśli nie – czy udostępnia w ogłoszeniu opcję Przesyłek OLX? Czy udziela szczegółowych informacji na temat tego, co sprzedaje? Sposób w jaki komunikuje się sprzedawca jest bardzo ważny i warto zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób przebiega rozmowa.

Jeśli masz do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą, prawdopodobnie bardzo szybko zauważysz, że będzie unikał spotkania na żywo. Jeśli rozpoczniesz rozmowę od takiej propozycji, sprzedający może w ogóle nie odpowiedzieć. Możliwe, że poda jakąś wymówkę, dlaczego nie może się spotkać. Może to być delegacja, krótki urlop, zapracowanie albo nagle okaże się, że pochodzi z innego miasta, niż jest to podane w ogłoszeniu. Powinien to być dla Ciebie poważny sygnał ostrzegawczy!

W realiach pandemii niechęć do odbioru osobistego jest oczywiście uzasadniona – dlatego przy okazji rozmowy sprawdź, jak długo dany sprzedający jest na OLX, czy ma satysfakcjonującą ocenę (więcej o ocenach przeczytasz w naszym Centrum pomocy), a także czy udostępnia opcję Przesyłek OLX (a co za tym idzie, również Płatności OLX).

To może zaliczka?

Przekazywanie zaliczek osobom, których nie znasz nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nie ma przecież żadnej gwarancji, że do spotkania czy wysyłki dojdzie. Jeśli więc osoba, z którą się kontaktujesz oczekuje od Ciebie tego rodzaju wpłaty, zdecydowanie lepiej zrezygnować z transakcji. 

Istnieją oczywiście branże, w których wpłacanie zaliczek jest standardem – np. przy poszukiwaniu apartamentu czy domku wakacyjnego. O bezpiecznym szukaniu noclegów przeczytasz więcej w naszym lipcowym wpisie.

Warto także zwrócić szczególną uwagę na to, kiedy sprzedający przestaje odpisywać. Brak reakcji na niektóre prośby (np. o odbiór osobisty lub udostępnienie opcji Przesyłek OLX) powinien dać Ci do myślenia!

Jeśli spotkasz się z niepokojącym zachowaniem ze strony sprzedającego, skorzystaj z opcji Zgłoś naruszenie, która jest widoczna pod każdym ogłoszeniem. Podejrzanego użytkownika możesz nam również zgłosić przez formularz kontaktowy.

Podsumowując:

  • – Zachęcamy do korzystania z Przesyłek OLX,
  • – Jeśli sprzedający nie chce udostępnić tej opcji – poproś o odbiór osobisty (pamiętając o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, także w związku z pandemią) lub przesyłkę za pobraniem z opcją sprawdzenia zawartości,
  • – Przestrzegamy przed wpłacaniem zaliczek. Jeżeli koniecznie chcesz to zrobić – najpierw sprawdź wszelkie dostępne informacje o sprzedającym.

A jakie są Twoje sposoby na zawieranie bezpiecznych transakcji? Podziel się swoimi doświadczeniami i daj nam znać w komentarzu!

Koniecznie przeczytaj również:

Bezpiecznie – po prostu! Część 2. „Nigeryjski przekręt”