Każdy z nas szuka jak najkorzystniejszych ofert. Jednak chcąc zaoszczędzić, nie możemy zapomnieć o zachowaniu zdrowego rozsądku. Jak znaleźć interesujący przedmiot w korzystnej cenie, ale nie dać się oszukać? Co powinno wzbudzić Twoje wątpliwości?

W tej części naszego cyklu chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na przedmioty oferowane w niskich cenach oraz za darmo. Na OLX można znaleźć wiele korzystnych ofert. Te darmowe z pewnością budzą największe emocje. Jednak szczególnie w takich sytuacjach najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i podchodzić do tego typu okazji z rezerwą.

W poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty warto zastanowić się, czy podana cena jest adekwatna do wartości rynkowej i stanu przedmiotu, który Cię interesuje. Postaw się w roli sprzedawcy. Czy samemu wystawiając ogłoszenie, nie zaproponowałbyś wyższej ceny?

Wystrzegaj się sytuacji, w których sprzedający oferuje przedmioty w nieprawdopodobnie niskich cenach. Szczególnie kiedy wywiera na Tobie presję i oczekuje, że zdecydujesz się od razu – przy czym nie zgadza się na odbiór osobisty i inne bezpieczne formy zawierania transakcji (np. Przesyłki OLX). W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej zrezygnować z zakupu.

Pamiętaj, że jeśli ogłoszenie budzi Twoje wątpliwości na przykład za sprawą zaniżonej ceny, możesz przekazać nam swoje uwagi korzystając z opcji Zgłoś naruszenie, która znajduje się pod każdym ogłoszeniem. Podejrzanego użytkownika możesz nam również zgłosić przez formularz kontaktowy.

Podsumowując:

Zachowaj zdrowy rozsądek – czy cena w ogłoszeniu nie jest nieprawdopodobnie niska? Czy samemu wystawiając ogłoszenie, nie zaproponowałbyś wyższej ceny?
Uważaj, jeśli sprzedający wywiera na Tobie presję i domaga się szybkiej decyzji oraz wpłaty z góry.
Pamiętaj o szczególnej ostrożności wobec darmowych ofert – mogą to być nie tylko próby wyłudzenia zaliczki np. za przesyłkę, ale też oszustwa phishingowe, przed którymi ostrzegaliśmy 2 lata temu.

Koniecznie przeczytaj również:

Bezpiecznie – po prostu! Część 1. Przesyłki OLX i inne sposoby bezpiecznego kupowania

Bezpiecznie – po prostu! Część 2. „Nigeryjski przekręt”

Jak zachowuje się oszust? Część 1.

Jak zachowuje się oszust? Część 2.