Każdy z nas szuka na OLX jak najlepszych okazji. W końcu Polacy znani są z oszczędności… 😉

Pamiętajmy jednak, że jeśli jakaś oferta jest zbyt piękna, by była prawdziwa – najprawdopodobniej tak właśnie jest! Od kilkunastu miesięcy działa w Polsce grupa oszustów, która żeruje na nieuwadze kupujących i atrakcyjności darmowych ofert. Dlatego polując na tanie lub darmowe zdobycze na OLX, zachowaj zdrowy rozsądek i stosuj się do naszych wskazówek!

Dron za darmo po opłaceniu wysyłki? Strzeż się takich ofert!

Jeśli znajdziesz darmowy przedmiot – korzystaj tylko z odbioru osobistego! Nie płać z góry za wysyłkę, a już na pewno nie przy pomocy gotowego linku do płatności, takich jak Dotpay czy DPD.

Jest to oszustwo, które ma na celu uzyskanie dostępu do Twojego konta bankowego! Jak to działa?

Oszust umieszcza świetną ofertę na OLX – np. drona za darmo. Kto by z takiej okazji nie skorzystał? Następnie, pod pretekstem opłacenia wysyłki, proponuje wysłanie na maila gotowego linku do płatności, najczęściej podszywając się pod firmy kurierskie – DHL i DPD. Niewinny kupujący w przypływie euforii klika na link, gdzie trzeba wprowadzić swoje dane do logowania do konta bankowego.

UWAGA! Jeśli w tym momencie nie zapali się w Twojej głowie przysłowiowa „czerwona lampka” i będziesz próbował się zalogować – stracisz wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie! Jak to możliwe?

Oszuści widzą, co wpisujesz jako login i hasło – wysyłany przez nich link nie prowadzi do prawdziwej strony płatności, a jej podrobionej wersji! Następnie, w czasie rzeczywistym, logują się do Twojego konta bankowego dzięki danym, które nieświadomie udostępniłeś. W kolejnym kroku dodają swój rachunek jako zaufanego odbiorcę – żeby to zrobić, muszą podać kod z SMSa, który to Ty dostajesz z banku. Kod ten znają, ponieważ Ty wpisujesz go na fałszywej stronie jako potwierdzenie transakcji!

W ten sposób mogą później niezauważenie przelać wszystkie Twoje środki na swoje konto!

Jak ustrzec się przed tym oszustwem?

Oto kilka przydatnych wskazówek:

– po pierwsze – pamiętaj, odbiór osobisty jest najlepszą metodą finalizowania transakcji na OLX, szczególnie w przypadku darmowych przedmiotów!

jeśli ogłoszeniodawca chce wpłaty z góry za przesyłkę za pomocą gotowego linku – zrezygnuj z transakcji i zgłoś to nam!

– jeśli już otrzymałeś link do płatności, zwróć uwagę, do jakiej strony przekierowuje – wyślij nam jej adres lub zrzut ekranu!

jeśli nieopatrznie próbowałeś się zalogować i w ten sposób udostępniłeś dane logowania oszustom – jak najszybciej zmień hasło dostępu, sprawdź listę zaufanych odbiorców i niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem. Koniecznie zgłoś również oszustwo na Policję!

Oszuści w swoich darmowych ogłoszeniach wykorzystują nie tylko drony – poniżej prezentujemy listę przedmiotów, które pojawiają się w ich ofertach (oczywiście za darmo):

– drapak dla kota,

– klocki Lego / Duplo i inne zabawki; wózki i bujaki dla dzieci, auta na akumulator,

– stoliki pod maszynę do szycia,

– żelazka, ekspresy do kawy, odkurzacze, patelnie, blendery,

– baseny rozporowe,

– zegarki,

– depilatory, lampy UV do paznokci, kosmetyki,

– deskorolki elektryczne,

– wiertarki,

– konsole, gry, tablety, głośniki bluetooth.

Pamiętaj – najważniejszy nie jest tu przedmiot, a metoda, którą opisaliśmy powyżej!

Inną formą tego oszustwa są fałszywe oferty pracy, o których pisaliśmy tutaj – przeczytaj koniecznie! Jeszcze więcej informacji znajdziesz w innym z naszych wpisów.

Jeśli trafisz na podejrzaną ofertę, koniecznie daj nam znać!