Oszuści mają swoje sposoby, aby wzbudzić Twoje zaufanie i przekonać Cię do wpłacenia pieniędzy na ich konto bankowe. Co jakiś czas wymyślają nowe metody oszustw, a także używają podstawowych technik manipulacyjnych.

W tym krótkim artykule podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas przeglądania ogłoszenia. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom Twoje zakupy będą owocne i bezpieczne. 

1. Atrakcyjna cena

Korzystając z Google, sprawdź, czy cena, którą oferuje sprzedawca, nie jest aż nazbyt atrakcyjna. Oszuści często oferują towar w kuszącej cenie by przyciągnąć jak najwięcej klientów. Równie często wystawiają przedmioty, które ciężko dostać lub udają, że nie są świadomi ich rzeczywistej wartości. 

2. Błędna lokalizacja

Warto zachować ostrożność jeśli w trakcie rozmowy ze sprzedającym okaże się, że przedmiot, który oferuje, dostępny jest w zupełnie innej lokalizacji, niż ta wskazana w ogłoszeniu. Do popularnych tłumaczeń należy „to OLX źle ustawił lokalizację”, „musiałem wyjechać ale przedmiot mam ze sobą” itp.

3. Presja czasu oraz szybkie wpłaty

Oszuści lubią stosować presję czasu w trakcie procesu sprzedaży. Często 

proszą o natychmiastowy przelew bo pilnie potrzebują gotówki. Używają sformułowań w stylu „kto pierwszy ten lepszy”, nalegają na przelew ekspress albo BLIK. Nie daj się nabrać – jest to jedna z technik manipulacyjnych.

4. Brak możliwości wysyłki za pobraniem, skorzystania z Przesyłki OLX lub odbioru osobistego

Na OLX najlepszą formą zakupów jest skorzystanie z Przesyłki OLX lub odbiór osobisty przedmiotu. Jeśli sprzedający nie chce podać adresu, ciągle przekłada spotkania, albo proponuje je w godzinach nocnych -zachowaj ostrożność. Oszuści nie chcą też korzystać z Przesyłek OLX tłumacząc się, że nie wiedzą jak to działa lub twierdząc, że już kiedyś zostali oszukani w taki sposób. 

 5. „Jeśli Pani mi nie ufa to ja podeślę zdjęcie swojego dowodu”

Aby potwierdzić tożsamość i wzbudzić zaufanie oszuści proponują, że przyślą zdjęcie/skan swojego dowodu osobistego. W rzeczywistości zdjęcia te zostały wcześniej wyłudzone i należą do zupełnie innej osoby. Jeśli ktoś chce za przedmiot pieniądze z góry  lub prosi o wpłatę zaliczki i jednocześnie proponuje przesłanie dokumentu tożsamości, lepiej zachowaj ostrożność i poszukaj innej oferty. 

 6. „W życiu bym nikogo nie oszukał”

Tylko dlatego, że ktoś nam tak napisał, to nie znaczy, że mówi prawdę. Pamiętaj, oszust nie przyzna się przecież do tego, że oszukuje. Jeśli nie masz pewności co do prawdziwości oferty, lepiej z niej zrezygnować.  

7. Przenoszenie kontaktu poza OLX

Kolejnym podejrzanym zachowaniem jest przenoszenie kontaktu poza OLX. Niektórzy oszuści wolą nie zostawiać na OLX żadnych śladów swojej „działalności” i nalegają na kontakt telefoniczny lub mailowy. Jeśli masz podejrzenia co do sprzedającego, lepiej pozostań na czacie OLX.

Jeśli masz wątpliwości co do uczciwości sprzedającego warto spojrzeć na staż jego konta oraz oceny. Możesz również zgłosić nam swoje podejrzenia kontaktując się poprzez formularz – skorzystaj z przycisku Zgłoś naruszenie lub zgłoś użytkownika bezpośrednio w oknie rozmowy na OLX.