Dyrektywa Omnibus to nowa i kompleksowa europejska dyrektywa, której celem jest unowocześnienie zasad ochrony praw konsumentów oraz zwiększenie przejrzystości transakcji online. 

Jakie zmiany wprowadziliśmy na OLX? 

Każdy Sprzedający jest zobowiązany do złożenia deklaracji dotyczącej tego w jaki sposób sprzedaje na OLX – prywatnie czy jako przedsiębiorca. Użytkownik prywatny to osoba, która sprzedaje swoje rzeczy na OLX w celach prywatnych, a jej aktywność nie jest zorganizowaną działalnością gospodarczą. Natomiast Użytkownik biznesowy to przedsiębiorca, który sprzedaje na OLX towary lub usługi w ramach prowadzenia swojej firmy. Chcesz wiedzieć jak poprawnie złożyć deklarację? Zajrzyj tutaj.

Co, jeśli część ogłoszeń jest prywatna, a część w ramach prowadzenia firmy?

W takiej sytuacji (zgodnie z nowymi przepisami) Sprzedający musi mieć dwa konta: jedno do sprzedaży prywatnej, a drugie do sprzedaży w ramach działalności gospodarczej.

Co, jeśli Sprzedający nie złoży deklaracji?

Sprzedający nie będzie mógł publikować nowych ogłoszeń oraz edytować tych dotychczasowych. Te funkcjonalności zostaną odblokowane po złożeniu deklaracji. Dodatkowo, jeśli deklaracja nie będzie prawidłowa np. Sprzedający zadeklarował, że sprzedaje prywatnie, a wystawia ogłoszenia wskazujące na prowadzenie działalności – możemy tymczasowo zawiesić lub zablokować jego Konto.

Chcesz wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji? Zajrzyj do naszego Centrum Pomocy i pomóż nam dbać o bezpieczeństwo transakcji na OLX!