Czy w ostatnim czasie próbowano Cię oszukać w internecie? Niestety, jako użytkownicy regularnie korzystający z różnego rodzaju usług online możemy stać się ofiarami cyberoszustów. Każdego roku CERT Polska rejestruje coraz więcej przypadków cyberprzestępstw. Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie w sieci!

CERT (z ang. Computer Emergency Response Team) to zespół reagujący na niebezpieczne zdarzenia w sieci. Polska jednostka działa od 1996 roku i jest odpowiedzialna m.in. za monitorowanie zagrożeń cyberbezpieczeństwa.

Phishing – najczęstszy typ naruszeń cyberbezpieczeństwa

W 2022 roku CERT zarejestrował ponad 33,5 tysiąca jednostkowych naruszeń cyberbezpieczeństwa. Aż ponad 87 proc. z nich to ataki phishingowe, którymi określamy podszywanie się pod osoby, firmy czy instytucje i próby wyłudzenia w ten sposób danych takich jak:

– login i hasło do konta bankowego

– numer PESEL

– numer dowodu osobistego

– CVV karty.

Jak OLX walczy z phishingiem?

  1. organizowanie kampanii uświadamiających skierowanych do użytkowników serwisu 
  2. zadawanie pytania, czy na 100 proc. chcesz udostępnić swoje dane na czacie OLX
  3. baner z ostrzeżeniem phishingowym pojawiający się podczas dokonywania zakupów (co miesiąc klika w niego średnio 150 tysięcy użytkowników)
  4. zgłaszanie naruszeń bezpieczeństwa do bazy CERT

Cyberbezpieczeństwo to priorytet! 

Coraz więcej codziennych czynności przenosi się do świata online. To za pośrednictwem internetu pracujemy, płacimy rachunki czy robimy zakupy. Tymczasem od stycznia 2022 roku zgłoszono do CERT 196 599 zagrożeń cyberbezpieczeństwa. To o ponad 69 proc. więcej zgłoszeń niż w roku poprzednim. Pamiętaj, że każde zgłoszenie podejrzanej strony pomaga wyeliminować utratę środków i danych również przez innych użytkowników!