Wraz z początkiem grudnia zaczynamy myśleć o prezentach. Część z nas zdecyduje się na zakupy w sieci, bo jest tam i taniej, i szybciej, i wygodniej. Sprawdź, co zrobić, by było także bezpiecznie – zarówno dla Twojego portfela, jak i dla Twoich danych!

Ostrożne elfy w internecie. Jak nie dać się oszustom? 

Chcesz zostać pomocnikiem świętego Mikołaja? 

Koniecznie uważaj na:

1. Szczególnie atrakcyjne oferty

Oszuści obniżają ceny popularnych produktów, by przyciągnąć potencjalnych kupców. Oferowanie produktu w o wiele niższej cenie niż w innych ogłoszeniach bywa prostą drogą do wyłudzenia danych lub pieniędzy.

2. Ponaglenia do kontaktu i jak najszybszej wpłaty

Żaden sprzedawca OLX nie powinien rezygnować z mechanizmów, które chronią sprzedających i kupujących w serwisie i aplikacji (na przykład transakcja z Przesyłką OLX). Jeśli ogłoszeniodawca twierdzi, że bez Przesyłki OLX będzie szybciej i wygodniej – najprawdopodobniej chce Cię oszukać.

3. Ochronę Twoich haseł

Pamiętaj o zabezpieczeniach Twoich danych logowania. Regularnie zmieniaj hasła, a gdy je ustawiasz, zadbaj o to, by były silne – złożone z dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Zadbaj o to, by mieć różne hasła do różnych serwisów i aplikacji. Aby sprawnie zarządzać danymi logowania, korzystaj z menedżera haseł. Hasło nie powinno zawierać Twojego imienia, nazwiska, pseudonimu i innych łatwo dostępnych informacji o Tobie i Twoich bliskich. 

4. Informacje o konieczności dodatkowej wpłaty 

Większość naszych świątecznych zakupów przyjdzie do paczkomatów. Oszuści wykorzystują ten fakt i, pod pretekstem dodatkowych kosztów, namawiają do dodatkowej zapłaty za dostawę. Najczęściej wygląda to tak, że przychodzi na Twój numer SMS z prośbą o dopłatę za dezynfekcję paczki lub informacją, że zabrakło miejsca w danym paczkomacie i trzeba go zmienić – oczywiście będzie to kosztować. Przestrzegaj się klikania w zewnętrzne linki z SMS-ów i dokonywania tam płatności lub podawania danych kart bankowych. 

5. Ataki phishingowe

Ataki phishingowe to podszywanie się pod popularne serwisy oraz instytucje w celu wyłudzenia poufnych informacji. Kliknięcie w link przesłany przez obcy numer w formie SMS-a może skończyć się utratą środków na koncie. 

Pamiętaj, że marki takie jak OLX, a także różnego rodzaju instytucje zaufania publicznego (m.in.: gazownie, elektrownie, banki) nigdy nie przesyłają swoim klientom ponagleń do zapłaty w formie wiadomości na komunikatorze lub w SMS-ie. 

Linki, które nie wzbudzają naszego zaufania powinniśmy jak najszybciej zgłaszać, aby uchronić przed wyłudzeniem – i, co za tym idzie, stresem przed świętami – także innych użytkowników internetu.