Ostrzegamy przed ściąganiem na telefony komórkowe aplikacji z niezaufanych źródeł! Oszuści rozsyłają linki do zawirusowanych plików app, licząc na to, że ściągniesz je na swój smartfon.

Jak to działa?

Najnowsza odsłona tego mechanizmu to oferty pracy. Oszuści kontaktują się z nami mailowo (na adres z CV) i przesyłają link do ściagnięcia aplikacji – rzekomo do testowania – http://testeraplikacji.com/tester2/
Tam widzimy instrukcję jej pobrania – przed czym stanowczo ostrzegamy! W pliku bowiem ukryty jest koń trojański – może on posłużyć do przechwycenia naszych danych logowania, np. do konta bankowego.
Sztuczkę tę oszuści stosują jednak również przy ogłoszeniach darmowych – np. klocków Lego czy innych zabawek dla dzieci. Podszywając się pod firmy kurierskie, takie jak DPD czy DHL, wysyłają SMSy z linkami do rzekomego opłacenia przesyłki, np.
img1

Pamiętaj o kilku przydatnych wskazówkach:

  • zawsze używaj programów antywirusowych (również na urządzeniach przenośnych), aktualizuj definicje wirusów, nie instaluj aplikacji z niezaufanych źródeł, jeśli nie jesteś w 100% pewien, do czego służą i kto je stworzył,
  • jeśli chcesz sprawdzić, dokąd prowadzi skrócony link – zajrzyj tu , a strona „podejrzy” docelowy adres za Ciebie,
  • stanowczo odradzamy przelewania pieniędzy poprzez gotowe płatności internetowe – za pośrednictwem zewnętrznego operatora, np. Dotpay czy Skycash.

Strony, na które kierują oszuści, najczęściej są fałszywe – więcej na ten temat pisaliśmy już tutaj – zapoznaj się z naszymi poradami na olx.pl/bezpieczenstwo – jeśli trafisz na takie ogłoszenie, daj nam znać przez formularz kontaktowy.