Dni coraz cieplejsze i sporo czasu spędzamy na dworze z dala od naszych komputerów i smartfonów, jednak chcieliśmy Wam przypomnieć kilka zasad, o których należy pamiętać robiąc zakupy w internecie.


1. Uważajcie na okazyjne ceny przedmiotów. Porównajcie ceny interesującego Was przedmiotu na innych stronach internetowych.

2. Jeśli już decydujecie się na przelew, sprawdźcie w internecie, czy podany przez Sprzedającego numer konta bankowego nie był wykorzystywany w nieuczciwych celach. W żadnym razie nie wysyłajcie pieniędzy za granicę! Możecie też poprosić Sprzedającego o przesyłkę za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości (niektóre firmy kurierskie oferują taką możliwość).

3. Prośba o zaliczkę za przedmiot lub usługę również niesie za sobą duże ryzyko utraty pieniędzy. Może zdarzyć się, że Sprzedający chce dokonać zakupów na Wasz koszt.


Jak to działa? Sprzedający poprosi Was o płatność w formie czeku BLIK lub podanie kodu BLIK, który może użyć do zapłaty za przedmiot kupiony przez niego np. w sklepie internetowym.

4. Unikajcie klikania w nieznane linki, a po przekierowaniu na stronę sprawdźcie czy jest ona prawdziwa i bezpieczna.

5. Na koniec zachęcamy ponownie, by sprzedawać i kupować przedmioty z odbiorem osobistym – jest to najbezpieczniejsza forma finalizacji transakcji!

Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie zawsze jest to możliwe – jeśli zdarzy się wtedy taka sytuacja, że transakcja nie będzie przebiegać tak sprawnie, jak byśmy tego chcieli, a zamówiony przedmiot do nas nie dotrze, to takie sytuacje należy jak najprędzej zgłosić na OLX.pl/kontakt/ i organom ścigania.