Dni coraz cieplejsze i sporo czasu spędzamy na dworze z dala od naszych komputerów i smartfonów, jednak chcieliśmy Wam przypomnieć kilka zasad, o których należy pamiętać robiąc zakupy w internecie.

1. Uważajcie na okazyjne ceny przedmiotów. Porównajcie ceny interesującego Was przedmiotu na innych stronach internetowych.

2. Jeśli już decydujecie się na przelew, sprawdźcie w internecie, czy podany przez Sprzedającego numer konta bankowego nie był wykorzystywany w nieuczciwych celach. Komentarze na ten temat można znaleźć np. na stronie jakitobank.pl. W żadnym razie nie wysyłajcie pieniędzy za granicę! Możecie też poprosić Sprzedającego o przesyłkę za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości (niektóre firmy kurierskie oferują taką możliwość).

3. Prośba o zaliczkę za przedmiot lub usługę również niesie za sobą duże ryzyko utraty pieniędzy. Może zdarzyć się, że Sprzedający chce dokonać zakupów na Wasz koszt – jak to możliwe? Sprzedający poprosi Was o płatność w formie czeku BLIK lub podanie kodu BLIK, który może użyć do zapłaty za przedmiot kupiony przez niego np. w sklepie internetowym. Z podobną sytuacją możecie mieć do czynienia, gdy sprzedający prosi o zapłacenie z góry zdefiniowanym przelewem o określonym tytule.

4. Unikajcie klikania w nieznane linki, a po przekierowaniu na stronę sprawdźcie czy jest ona prawdziwa i bezpieczna. Jeśli otrzymałeś od sprzedającego skrócony adres www (np. ze skracacza bit.ly – wygląda on wtedy np. tak https://bit.ly/2JKTE5H) – wklej link na stronie CheckShortURL.com i kliknij „Expand” – dzięki temu zobaczysz, do jakiego adresu link tak naprawdę prowadzi.

5. Na koniec zachęcamy ponownie, by sprzedawać i kupować przedmioty z odbiorem osobistym – jest to najbezpieczniejsza forma finalizacji transakcji!

Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie zawsze jest to możliwe – jeśli zdarzy się wtedy taka sytuacja, że transakcja nie będzie przebiegać tak sprawnie, jak byśmy tego chcieli, a zamówiony przedmiot do nas nie dotrze, to takie sytuacje należy jak najprędzej zgłosić na OLX.pl/kontakt/ i organom ścigania.

Gorąco zachęcamy również do zapoznania się z naszym Poradnikiem bezpieczeństwa!