Dni coraz cieplejsze i sporo czasu spędzamy na dworze z dala od naszych komputerów i smartfonów, jednak chcieliśmy Wam przypomnieć kilka zasad, o których należy pamiętać robiąc zakupy w internecie.
1. Uważajcie na okazyjne ceny przedmiotów. Porównajcie ceny interesującego Was przedmiotu na innych stronach internetowych.
2. Jeśli już decydujecie się na przelew, sprawdźcie w internecie, czy podany przez Sprzedającego numer konta bankowego nie był wykorzystywany w nieuczciwych celach. Komentarze na ten temat można znaleźć np. na stronie jakitobank.pl. W żadnym razie nie wysyłajcie pieniędzy za granicę! Możecie też poprosić Sprzedającego o przesyłkę za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości (niektóre firmy kurierskie oferują taką możliwość).
3. Prośba o zaliczkę za przedmiot lub usługę również niesie za sobą duże ryzyko utraty pieniędzy. Może zdarzyć się, że Sprzedający chce dokonać zakupów na Wasz koszt – jak to możliwe? Sprzedający poprosi Was o płatność w formie czeku BLIK lub podanie kodu BLIK, który może użyć do zapłaty za przedmiot kupiony przez niego np. w sklepie internetowym. Z podobną sytuacją możecie mieć do czynienia, gdy sprzedający prosi o zapłacenie z góry zdefiniowanym przelewem o określonym tytule.
4. Unikajcie klikania w nieznane linki, a po przekierowaniu na stronę sprawdźcie czy jest ona prawdziwa i bezpieczna. Jeśli otrzymałeś od sprzedającego skrócony adres www (np. ze skracacza bit.ly – wygląda on wtedy np. tak https://bit.ly/2JKTE5H) – wklej link na stronie CheckShortURL.com i kliknij „Expand” – dzięki temu zobaczysz, do jakiego adresu link tak naprawdę prowadzi.
5. Na koniec zachęcamy ponownie, by sprzedawać i kupować przedmioty z odbiorem osobistym – jest to najbezpieczniejsza forma finalizacji transakcji!
Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie zawsze jest to możliwe – jeśli zdarzy się wtedy taka sytuacja, że transakcja nie będzie przebiegać tak sprawnie, jak byśmy tego chcieli, a zamówiony przedmiot do nas nie dotrze, to takie sytuacje należy jak najprędzej zgłosić na OLX.pl/kontakt/ i organom ścigania.
Gorąco zachęcamy również do zapoznania się z naszym Poradnikiem bezpieczeństwa!
Owszem, są tacy co chcą się pozbyć rzeczy, których jest za dużo, lub nacięli się przy zakupie. Chciałam kupić jedną rzecz, napisałam, dostałam sms z adresem i pojechałam. Ludzie jacyś nie mili, powiedziałam żeby rozpakować, chcę sprawdzić zawartość. Okazało się że brak jednej części. Mężczyzna poszedł do domu, wrócił i powiedział że nie ma – czyli co, w każdym pudełku jej brak? Chciał mi dać drugi przedmiot z brakującą częścią, oba za pół ceny. Ale ja potrzebuję jednej całości, a nie dwa inne przedmioty, które nie można połączyć. Teraz ktoś kupujący wysyłkowo będzie miał problem, ponieważ mężczyzna powiedział bym przyjechała za tydzień, on coś skombinuje. Nie pojadę, nie lubię kombinacji.
Okazyjne ceny przedmiotów mogą wynikać z faktu, że ktoś uczciwy prywatny (nie firma) chce sprzedać przedmioty, których od dłuższego czasu nie mógł sprzedać drożej, a w przypadku firmy może to być promocja.
Krystyno – masz rację 🙂 Zalecamy jednak być czujnym 🙂 Pozdrawiamy!