Zanim usiądziemy do wigilijnego stołu, musimy upewnić się, że na każdego z naszych bliskich będzie pod choinką czekał świąteczny prezent. Jeszcze w połowie grudnia użytkownicy serwisu i aplikacji OLX zmieniali się w pomocników Świętego Mikołaja i buszowali po ogłoszeniach w poszukiwaniu odpowiednich prezentów. 

Tak jak każda choinka potrzebuje odpowiednich dekoracji, tak i bezpieczne zakupy w internecie wymagają zasad, których należy się trzymać. 

Każdy Debeściak Internetu wie, że aby uniknąć utraty pieniędzy i danych, należy w sieci surfować ostrożnie. Powinniśmy zwracać uwagę na to, by korzystać ze stron, które znamy i którym ufamy. Trudna w rozpoznaniu literówka w nazwie strony internetowej bywa pierwszym krokiem do wyłudzenia pieniędzy lub danych użytkowników. Należy zwracać uwagę na to, czy strona do logowania do banku czy innej instytucji finansowej zawiera w swoim adresie protokół HTTPS. 

Ostrożne surfowanie oznacza także nielogowanie się do banku, poczty czy aplikacji, gdy korzystamy z publicznego Wi-Fi, jak również chronienie silnym hasłem dostępu do własnego Wi-Fi. Silne hasła to w ogóle podstawa bezpiecznego poruszania się po internecie! Nasze dane logowania nie powinny zawierać informacji takich jak: imię, nazwisko, pseudonim czy data urodzenia. Poza tym mocne hasło to takie, które jest trudną do rozszyfrowania i znaną tylko Tobie kombinacją dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Powinno być też długie – co najmniej 8 znaków. Debeściaki Internetu wiedzą także, że w każdym miejscu powinni używać innych haseł – różnych do maila, serwisów społecznościowych, aplikacji bankowych itd.

O czym jeszcze pamięta Debeściak Internetu? Oczywiście o regularnym aktualizowaniu legalnie zakupionego oprogramowania antywirusowego i używaniu sprawdzonych narzędzi. Podczas dokonywania transakcji powinno korzystać się ze sposobów zaproponowanych przez dany (godny zaufania!) serwis z ogłoszeniami. Zdarza się, że oszuści zachęcają do tego, by przejść na inny komunikator i wysyłają już w nim link do strony przypominającej domenę serwisu OLX. To atak phishingowy – ma na celu wyłudzenie danych.

Nieklikanie w specyficzne linki i niepobieranie załączników z maili wysyłanych z nieznanych nam adresów to fundamentalne zasady bezpiecznego internauty. W sieci należy być czujnym – do transakcji i innych operacji, podczas których przekazujemy swoje dane czy pliki, warto podchodzić na chłodno – nie działać pospiesznie i pod presją czasu, sprawdzać opinie na temat sprzedawcy, nie reagować na natarczywe ponaglenia do zapłaty i stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec wyjątkowych okazji i promocji. 

Debeściak Internetu dba o innych (nie tylko podczas świąt!) i jeśli zauważa próbę oszustwa, reaguje i zgłasza to właścicielom serwisu.

Choć mówi się, że święta to czas dobroci, to w internecie tak czy siak możesz trafić na kogoś nieuczciwego: Ubierz swoją choinkę w bezpieczne bombki, stosuj się do zasad Debeściaków Internetu i nie pozwól na to, by ktokolwiek zniszczył ten wyjątkowy czas w roku!