Faktem jest, że sprzedawanie i kupowanie przez internet już dawno stało się naszą codziennością. Szybko rosnąca liczba transakcji internetowych przyczyniła się do nałożenia na operatorów płatności wymagań w zakresie bezpieczeństwa i przejrzystości transakcji. Regulacje prawne mają chronić zarówno Sprzedających jak i Kupujących. Zapewnienie bezpieczeństwa jest możliwe poprzez weryfikację tożsamości, która sprawdza, czy dana osoba jest tym, za kogo się podaje. Dlatego operatorzy płatności, którzy obsługują płatności internetowe są zobowiązani do identyfikacji klienta oraz weryfikacji jego tożsamości jeszcze przed wypłatą pieniędzy. Podstawy prawne znajdziesz na końcu artykułu.

W OLX weryfikację tożsamości Sprzedających z Przesyłką OLX przeprowadza operator płatności PayU, który posiada status Krajowej Instytucji Płatniczej oraz działa pod nadzorem KNF. Podczas transakcji z Przesyłką OLX, PayU odbiera płatność od Kupującego i przekazują ją do Sprzedającego. Operator płatności może poprosić Sprzedającego o weryfikację przed lub po wysyłce przedmiotu. Sprawdź, jak wygląda proces weryfikacji dla Użytkownika prywatnego / biznesowego.

Jakie dane są wymagane od Sprzedających?

Podczas dodawania przedmiotu z Przesyłką OLX, Sprzedający muszą uzupełnić imię i nazwisko oraz zaakceptować warunki płatności PayU. Po pierwszej sprzedaży z Przesyłką OLX, Sprzedający prywatni muszą uzupełnić dodatkowo datę urodzenia oraz podać numer konta bankowego do wypłat, zaś Sprzedający biznesowi uzupełniają nazwę firmy, NIP oraz numer konta bankowego. Może zdarzyć się, że Sprzedający będzie musiał przejść pełną weryfikację tożsamości już podczas pierwszej sprzedaży z Przesyłką OLX.

Kiedy trzeba będzie przejść pełną weryfikację tożsamości?

Pełna weryfikacja tożsamości będzie wymagana, gdy:

– Sprzedający sprzeda przedmiot z Przesyłką OLX za minimum 3 000 zł lub 

– sprzedaż przedmiotów będzie miała charakter trwały i powtarzalny, lub 

– cała suma sprzedaży przekroczy kwotę 30 000 zł. 

Aby potwierdzić tożsamość Sprzedającego, operator płatności będzie wymagał skanu dokumentów potwierdzających dane Sprzedającego (sprawdź, jak powinny wyglądać prawidłowe skany). W przypadku sprzedaży prywatnej wymagane dane to skan dokumentu tożsamości oraz numer PESEL. W przypadku sprzedaży biznesowej wymagane będą skany dokumentów potwierdzających prowadzenie firmy, podanie terminu ich ważności, wybranie obywatelstwa oraz wybranie formy działalności. W obu przypadkach koniecznie będzie również potwierdzenie adresu właściciela konta bankowego oraz wykonanie przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł.

Jak działa przelew weryfikacyjny?

W ramach weryfikacji tożsamości, Sprzedający wykonuje przelew na rachunek operatora płatności. PayU dzięki danym należącym do nadawcy przelewu weryfikuje, czy Sprzedający jest tym za kogo się podaje. Kwota przelewu jest zwracana na konto bankowe Sprzedającego, gdy operator płatności rozpocznie weryfikację danych, która może zająć do 5 dni roboczych.

Gdy proces weryfikacji tożsamości zakończy się pomyślnie, na adres e-mail powiązany z Twoim kontem OLX otrzymasz powiadomienie o zleceniu wypłaty na Twoje konto bankowe lub powiadomienie o wygenerowaniu etykiety. Zajrzyj do Centrum Pomocy OLX, aby dowiedzieć się jak dokładnie przebiega proces weryfikacji. Warto pamiętać, że proces weryfikacji danych jest również deklaracją tego w jaki sposób sprzedajesz na OLX – prywatnie czy jako przedsiębiorca. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Podstawy prawne:

Dyrektywa AML tj. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r.

Art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu