Problemy z zasięgiem komórkowym nie tylko utrudniają komunikację, ale także ograniczają dostęp do internetu. Polacy często decydują się na samodzielne rozwiązanie problemu poprzez instalację wzmacniaczy sygnału.

Trzeba jednak pamiętać, że oprócz powszechnie stosowanych, legalnych i nieszkodliwych wzmacniaczy sygnału Wi-Fi, istnieją wzmacniacze sygnału komórkowego, których zarówno status prawny, jak i skutki użytkowania, są bardziej złożone. 

Wzmacniacz zasięgu komórkowego (potocznie zwany repeaterem) pośredniczy w transmisji sygnału radiowego, podnosząc jakość sygnału emitowanego przez stację bazową, jak i przez smartfon.

Mylący może być fakt, że każdy może legalnie kupić repeater, ale już samodzielna jego instalacja jest przestępstwem obarczonym karą grzywny, a w skrajnych przypadkach, nawet karą ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Tak zainstalowany repeater, wzmacniając sygnał użytkownika, kradnie go pozostałym użytkownikom sieci. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić np. do uniemożliwienia osobom trzecim, znajdującym się w pobliżu działającego repeatera, wezwania pogotowia czy straży pożarnej.

Więcej informacji znajdziesz w poniższym filmie:

Co zrobić, gdy sygnał jest za słaby?

→ Zwróć się bezpośrednio do swojego operatora telekomunikacyjnego, który może zrekonfigurować istniejącą w pobliżu stację bazową lub podjąć decyzję o budowie dodatkowej anteny w miejscu braku zasięgu, tym samym prowadząc do profesjonalnej i systemowej poprawy jakości sieci telekomunikacyjnej w całej okolicy.

→ Operator może również zwrócić się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z prośbą o przeprowadzenia kontroli danego wycinka sieci i zidentyfikowania źródła problemu. Przyczyną zakłóceń może być bowiem nielegalnie zainstalowany wzmacniacz zasięgu, wpływający na jakość sieci w okolicy.

→ Operator może samemu zainstalować odpowiednio skonfigurowany repeater. Urządzenia instalowane przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego działają na określonych, zarezerwowanych częstotliwościach, są certyfikowane i w pełni bezpieczne, a przede wszystkim, nie powodują zakłóceń w działaniu innych telefonii komórkowych.

Więcej informacji znajdziesz w poniższym filmie:

Szczegółowe informacje nt. wzmacniaczy sygnału znajdziesz na stronie Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Wpis przygotowany we współpracy z MSL Group oraz KIGEiT.