Na OLX.pl znajdziesz prawie wszystko chociaż jak wiadomo „prawie” robi różnice 🙂 Pewne oferty nie mogą zostać zaakceptowane, czy to z uwagi na obowiązujący w naszym serwisie regulamin, prawo, czy po prostu ze względów bezpieczeństwa. A czego nie kupisz w naszym serwisie? Sprawdźcie poniżej trzy przykłady wraz z wyjaśnieniem dlaczego są zabronione.


1. Leki

„Hej, ostało mi się trochę maści na ospę, a już dawno mi przeszło, może sprzedam to komuś?” Nie na OLX. Zgodnie z prawem wszelkiego rodzaju specyfiki nie mogą być sprzedawane przez osoby prywatne! Ta zasada tyczy się także mleka zastępczego oraz leków z zagranicy. Dlaczego? Według rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia produkty lecznicze mogą być sprzedawane jedynie przez apteki. Ponadto sprzedając lek nie możesz mieć pewności czy jest jeszcze zdatny do użycia i czy jego zażycie nie będzie dla kogoś niebezpieczne! Dlatego pamiętajcie żeby takich zakupów dokonywać wyłącznie (po konsultacji z lekarzem) w aptekach, gdzie farmaceuci doradzą wam w wyborze odpowiedniego preparatu.


2. Konta na platformach dystrybucji gier

„Uzbierało mi się trochę gier na Steamie, może by tak upłynnić moją kolekcje?” Temat mocno hermetyczny ale powtarzający się 🙂 Tego typu konta nie dają gwarancji posiadania gry – kupując takie konto, kupujesz tak naprawdę kota w worku. Konta i gry przypisane do nich są imienne, więc odsprzedaż jest nie do końca bezpieczna i zgodna z zasadami platformy.  Co prawda, prawo nie egzekwuje takich działań, a kupujący bierze odpowiedzialność na siebie. Nie chcemy Was narażać, ponieważ może się okazać, że  zakupione konto zostanie zablokowane a pieniądze – wyrzucone w błoto.


3. Zwierzęta objęte ochroną

„To Twoje terarrium zajmuje strasznie dużo miejsca, sprzedaj tego gada” Wiedziałeś że nie wszystkie gatunki zwierząt można sprzedać tak po prostu? Dlatego prosimy o dokładnie określenie gatunku zwierzęcia w trakcie tworzenia ogłoszenia  – jeśli w jego treści napiszesz „Sprzedam żółwia” to nie wiemy czy to żółw żółtolicy czy czerwonolicy, więc  nie możemy zaakceptować takiej oferty  (dla ciekawskich – żółtolice są dopuszczone do sprzedaży, czerwonolice już nie 🙂 ). Takie sytuacje regulowane są rozporządzeniem Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunkowej dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi. Przed wystawieniem ogłoszenia w kategorii „Zwierzęta”  zapoznaj się z tą listą (plik pdf) – w ten sposób unikniesz problemów z dodaniem oferty 🙂

Co dalej? 

To tylko zalążek przykładów ofert, których niekoniecznie są dopuszczalne na OLX.pl. Czasami jednak pewne ogłoszenia mogą umknąć naszej uwadze i tu wkraczacie Wy 🙂 Jeśli znajdziecie ogłoszenie niezgodne z Regulaminem możecie nam zawsze pomóc korzystając z opcji „Zgłoś naruszenie” widocznej na stronie każdego ogłoszenia – w ten sposób zwrócicie uwagę na problem a my będziemy mogli szybciej podjąć odpowiednie działania 🙂

Za tydzień przedstawimy wam kolejne przypadki ofert, których nie zobaczysz na OLX.pl tymczasem – Miłego dnia 🙂