Wiemy że to dosyć często poruszana kwestia, a sam temat jest jak rzeka ale zawsze warto o nim wspomnieć 🙂

W pierwszej kolejności musimy poruszyć kwestię o której ostatnio nas informowaliście. Doszły do nas niepokojące informację o kolejnych fałszywych SMS-ach – tym razem wysyłanych pod nazwą „OLX” lub „Moj OLX”.

Uważajcie na fałszywe SMSy!

O co chodzi? Kojarzycie zapewne smsy wysyłane przez operatorów telefonicznych lub banki, które w telefonie wyświetlane są bez numeru a od razu podpisane jakby były zapisanym kontaktem. Ostatnio część z Was poinformowała nas, że otrzymała SMS-y podpisane właśnie jako OLX. Dotyczą one dwóch spraw:

W jednych W treści oszuści odwołują się do oferty OLXgry lub podobnych usług polegających na płatnej subskrypcji. Ta polegać ma na dostępie np. do gier online, a tak naprawdę opiera się na pobieraniu automatycznie środków z konta pod postacią SMS-ów premium. Pod przykrywką rezygnacji z usługi (która ponoć została już aktywowana) podawany jest fałszywy link, który właśnie tę usługę aktywuje – polega ona na automatycznym pobieraniu środków z konta.

Po raz kolejny informujemy, że nie kontaktujemy się z Wami w taki sposób! Tym bardziej nie prowadzimy jakichkolwiek usług polegających na subskrypcji! Nie wysyłamy SMS-ów z informacjami o usługach,  a najczęstszą formą kontaktu są maile wysyłane z naszej firmowej domeny, to jest @olx.pl 🙂 Jeśli ktokolwiek kontaktuje się z Wami  poza drogą mailową, śmiało napiszcie o tym do nas – zidentyfikujemy ten przypadek, a jeśli to forma oszustwa to pomożecie nam nie tylko zwalczyć takie sytuacje, ale przede wszystkim ochronicie innych Użytkowników 🙂

Na przyszłość pamiętajcie także, że wszelkie płatne subskrypcje nie mogą zostać aktywowane bez waszej zgody! Nie dajcie się naciągnąć na rzekome „rezygnacje z usług”!

Drugie wiadomości często pisane są łamaną polszczyzną, podpisywane np. jako „OLX ADVERT” a w treści widzimy prośbę o podanie ceny lub kontakt – tego typu smsy także nie są bezpieczne i mogą być związane z tzw. przekrętami nigeryjskimi o których możecie poczytać na stronach polskiej Policji.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Prowadźcie wszelkie rozmowy za pomocą naszej strony, a dokładniej – opcji „Napisz wiadomość” – w ten sposób cała rozmowa pozostanie w jednym miejscu skąd możliwe będzie odpowiednie zabezpieczenie jej. Przenosząc rozmowy np. na e-mail nie ma pewności, że uda się zabezpieczyć konwersacje. Przy okazji warto zawsze udokumentować oferty, z których zamierzacie skorzystać – tym bardziej w przypadku przedmiotów o wyższej wartości, jak telefony komórkowe.

W ten sposób macie pewność, że w razie konieczności (odpukać 🙂 ) macie rzeczowy dowód w sprawie.  Z naszej strony oczywiście udostępniamy policji wszelkie potrzebne informacje, jednakże ze względu na ogromną ilość ogłoszeń, oferty przechowywane są u nas przez 6 miesięcy a wiadomości – 4 miesiące, więc po pewnym czasie nie zawsze będziemy w stanie pomóc 🙁

Nie przelewaj w ciemno!

Jeśli już zdecydujecie się na dokonanie przelewu koniecznie sprawdźcie numer konta. Jak to zrobić? Najprościej i najszybciej będzie skorzystać ze strony http://www.jakitobank.pl/ – z niej możecie się dowiedzieć czy ktoś już wcześniej spotkał się z tym numerem i czy nie jest to konto oszusta. Jeśli już jednak zdarzy się przykra sytuacja tego typu, oprócz zgłoszenia nam i organom ścigania sprawy, zgłoście oszustwo w oddziale swojego banku!  Podajcie w zgłoszeniu numer konta, na który przelane zostały pieniądze – dzięki temu banki będą mogły sprawniej wymieniać między sobą informacje o nieuczciwych posiadaczach ich rachunków. Im więcej posiadają informacji i zgłoszeń, tym większe prawdopodobieństwo, że konto oszusta zostanie zablokowane!

Najbezpieczniej – lokalnie

Na koniec zachęcamy ponownie, by sprzedawać i kupować przedmioty z odbiorem osobistym – jest to najbezpieczniejsza forma finalizacji transakcji!

Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie zawsze jest to możliwe – jeśli zdarzy się wtedy taka sytuacja, że transakcja nie będzie przebiegać tak sprawnie, jak byśmy tego chcieli, a zamówiony przedmiot do nas nie dotrze, to takie sytuacje należy jak najprędzej zgłosić na OLX.pl/kontakt/ i organom ścigania – co najprawdopodobniej już wiecie z artykułu 🙂 Więcej informacji o tym, co możecie zrobić w przypadku nieudanej transakcji, znajdziecie tu. Mamy nadzieje że nasze uwagi pomogą Wam w bezpiecznym korzystaniu z OLX.pl i wszystkie przyszłe zakupy będą przebiegały bezproblemowo 🙂