Ogólne

Dach nad głową w ogrodzie, a więc altany i pergole

Tytuł zdradza już wszystko, a zatem w kolejnej odsłonie naszych wpisów o aranżacji ogrodów, przyjrzymy się konstrukcjom, które zapewnią nam schronienie w różnych warunkach pogodowych.

Wśród altan znajdziemy te, które są bardziej i mniej zabudowane i tym samym zapewniają większą lub mniejszą ochronę przed słońcem oraz deszczem. Niektóre posiadają bardzo solidne konstrukcje i są właściwe małymi ogrodowymi domkami z osadzonymi drzwiami i oknami. Mogą to być drewniane altany kryte dachówką, gontem lub innym materiałem czy też bardzo nowoczesne bryły będące połączeniem drewna, betonu, szkła i metalu.

Najpopularniejsze są jednak te drewniane o jednej lub kilku ścianach zamkniętych. Ścianki można przyozdobić kwiatami w doniczkach lub np. roślinami pnącymi.

shutterstock_320888891

Bardzo modne są też drewniane pergole z zawieszonymi po bokach delikatnymi i zwiewnymi zasłonami. Dachem może tutaj być zwykła kratownica lub kratownica z grubszym materiałem albo szkło. Niektóre bardzo nowoczesne rozwiązania posiadają także dachy pokryte trawą lub bluszczem, który obrasta powierzchnię i swobodnie opada. Boczne firany można w dowolnym momencie rozsunąć, by fajnie powiewały na wietrze lub dekoracyjnie je przywiązać.

Na drewnianej podłodze wewnątrz pergoli można umieścić wysokie donice z kwiatami czy trawą ozdobną. Dalej już tylko wystarczy wstawić meble, rozsiąść się wygodnie i delektować się urokiem własnego ogrodu. My postawilibyśmy właśnie na taką pergolę, a Wy? 🙂

shutterstock_293280170

Warto też zadbać o wydzielenie ścieżki prowadzącej do altany czy pergoli, by nie niszczyć zbytnio trawy. Można więc zbudować osobną dróżkę z kostki brukowej czy usypać ją z kamieni lub wkomponować w trawę dekoracyjne płyty kamienne.

Wszelkiego rodzaju altany i pergole znajdziecie w kategorii Dom i ogród/ Ogród. Wakacje już prawie się kończą 🙁 , ale lato jeszcze z nami zostaje, a zatem korzystajmy ze słonecznej pogody i odpoczywajmy w ogrodach 🙂

 

5 myśli w temacie “Dach nad głową w ogrodzie, a więc altany i pergole”

  1. Sprzedam ziemię orną i użytki zielone 11,25ha
    Podedwórze, parczewski, Lubelskie Dodane o 09:17, 3 sierpnia 2018, ID ogłoszenia: 470693715

    1. Cześć 🙂 Nie, nie – bardzo nam zależy, a już w szczególności na tym, by Użytkownicy mogli bez problemów dodawać ogłoszenia. Czym byłby OLX bez ogłoszeń? 😉 Jeśli Twoje ogłoszenie nie jest aktywne przez dłuższy czas, a powinno, to napisz do nas na OLX.pl/kontakt, a wszystko dokładnie sprawdzimy i znajdziemy rozwiązanie dla Ciebie. Pozdrawiamy i życzymy miłego popołudnia 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.