Nie chce Ci się przygotowywać świątecznych potraw? Przedświąteczna gorączka i święta przy stole nie są dla Ciebie? Wolisz odpocząć i spędzić Wielkanoc znacznie ciekawiej? Co powiesz na podróż w pogoni za nietypowymi tradycjami?

Co roku coraz więcej osób decyduje się spędzić święta poza domem. Warto wyjazd połączyć z zobaczeniem i przeżyciem czegoś ciekawego, prawda? W okresie świąt wielkanocnych w wielu regionach  Polski możesz zobaczyć kolorowe, oryginalne, a często i smaczne rzeczy, których nie uświadczysz w swoim mieście.

Ja kocham wielkanocne palmy, a Ty? Najwięcej tradycji związanych z palmami znajdziesz na Śląsku. Najciekawszą z nich moim zdaniem są krzyże. Rolnicy z poświęconych kolorowych palm robią krzyże. W Wielki Czwartek umieszczają je na polach, aby uchronić swoje zbiory przed klęskami żywiołowymi. Ich skuteczność nie została potwierdzona, ale na polach jest bardzo kolorowo 😉

Łódź jest miastem wielokulturowym. Znajdziesz tam tradycje protestanckie, katolickie, żydowskie oraz prawosławne. Co odróżnia centralną część kraju, w szczególności Łódź od innych rejonów? Przede wszystkim barszcz. W tych dniach znajdziesz go tutaj zamiast białego 🙂

Pewnie kojarzysz topienie marzanny. Na Podkarpaciu zachował się jednak zwyczaj, którym kościół w XVIII w. próbował zastąpić właśnie znaną wszystkim marzannę – topienie Judasza. Kukła również zrobiona jest ze słomy, ale zamiast ją topić, często wieszana jest na drzewie.

Na Kujawach tradycją są tzw. przywołówki. Brzmi tajemniczo? Wiążą się one z nawoływaniem dziewcząt przez chłopców. Towarzyszą temu wiersze wygłaszane przez chłopaków po wdrapaniu się na drzewo czy stodołę. Wszystkie miłośniczki poezji będą zachwycone 😉

Kraków i okolice. Cóż tam ciekawego? Tuż po świętach – we wtorek, odbywa się odpust na kopcu Kraka. Możesz wziąć tam udział w licznych zabawach w ramach rękawki. Zabawy polegają między innymi na rzucaniu oraz toczeniu jajek w dół zbocza.

Pod Krakowem, w miejscowościach Zielonki, Trojanowice, Bibice i Tomaszowice do dziś obchodzi się tzw. pucheroki. To kolejna tradycja związana z wierszami. Wysmarowani sadzą chłopcy w niezwykle barwnych strojach deklamują wiersze i śpiewają pieśni, często o komicznym zabarwieniu. Można powiedzieć, że to wielkanocna wersja kolędników. Chodzą oni bowiem od domu do domu, a za swoje występy otrzymują skromne upominki.

Nawet ozdabianie jajek różni się w zależności od regionu. Mamy oklejanki w woj. mazowieckim, które oklejane są włóczką i rdzeniem sitowia. W północnej części Polski zobaczysz kraszanki – jajka zabarwione w całości jednym kolorem, na których często wydrapywane są rozmaite wzory. Z kolei w powiecie łowickim i krakowskim znajdziesz nalepianki – jajka oklejone ozdobnym papierem.

Mam nadzieję, że jeśli chcesz spędzić święta trochę inaczej niż każdego poprzedniego roku, to zdecydujesz się właśnie na podróż do jednego z tych miejsc i przy okazji poznasz część polskich tradycji świątecznych z pierwszej ręki 😀 Jeśli będziesz chciał się wybrać i poznać ciekawe tradycje w różnych regionach skorzystaj z wielu ofert noclegów na OLX. Pamiętaj przy tym o zasadach bezpiecznego szukania noclegów!