Uwaga prawie wszystkich koncentruje się obecnie na pandemii koronawirusa. Pragniemy Wam zatem przypomnieć o kilku zasadach, którymi należy się kierować podczas zakupów na OLX.

Bądź ostrożny wobec ofert, które są „zbyt dobre, żeby były prawdziwe”. Pomyśl, czy cena przedmiotu nie jest aż nazbyt atrakcyjna. Sprawdź również, czy zdjęcia w ogłoszeniu nie pochodzą z internetu. Tutaj znajdziesz instrukcję, jak to zrobić.

Rozmowy prowadź na czacie OLX – tu Twoje rozmowy są bezpieczne. Nie klikaj w żadne linki do zewnętrznych płatności, nie przenoś rozmowy na prywatny email czy SMSy. Jeśli sprzedawca próbuje Cię do tego nakłonić – zachowaj ostrożność.

Nie wpłacaj pieniędzy za przedmiot „z góry”. W obecnej sytuacji wiele osób może mieć (często zrozumiałe) obawy przed odbiorem osobistym – niestety, wykorzystują to również oszuści, którzy odmawiają takiej opcji pod pretekstem zagrożenia koronawirusem. Jeśli masz do czynienia z taką sytuacją – zdecydowanie poproś o możliwość przesyłki pobraniowej ze sprawdzeniem zawartości. Jeśli natomiast przy danym ogłoszeniu dostępna jest taka opcja – wysyłając lub kupując przedmiot na odległość, korzystaj z Przesyłek OLX.

Bądź ostrożny, jeśli ogłoszenie lub otrzymane wiadomości pisane są „łamaną polszczyznąâ€ – być może jest to próba wyłudzenia pieniędzy / przedmiotu zwana „przekrętem nigeryjskim„.
Zwróć uwagę na staż konta sprzedającego – im jest on krótszy, tym większą zachowaj ostrożność.

Uczulamy również na oszustwa związane z koronawirusem, które pojawiają się poza OLX – takie jak fałszywe SMSy phishingowe (opisywaliśmy ten schemat np. we wpisie „Kolejne fałszywe SMSy od oszustów – nie daj się nabrać!„) – mechanizm jest ten sam, obecnie jednak oszuści żerują na strachu przed epidemią.
W internecie pojawiają się również fałszywe zbiórki pieniędzy – rzekomo na pomoc lekarzom.

Polecamy również lekturę innych naszych wpisów:

Życzymy Wam udanych zakupów i dużo zdrowia!