Aktualizujemy nasz sierpniowy wpis – otrzymujemy od Was kolejne sygnały o nowych wiadomościach, wysyłanych przez oszustów. W SMSach tych podszywają się oni nie tylko pod OLX, ale również pod Otomoto. Schemat wiadomości i mechanizm oszustwa pozostaje nadal taki sam – pod pretekstem „zawieszenia” / blokady konta w wymienionych serwisach, oszuści chcą wyłudzić Wasze dane do logowania do kont bankowych. Więcej szczegółów poniżej:

Przykłady fałszywych wiadomości (pierwsze 2 były wysłane do użytkowników OLX, trzecia natomiast do użytkowników Otomoto):

Jak łatwo poznać, że to oszustwo?

niedbała pisownia – brak polskich znaków w treści – „ogloszenie”, „doplaty”, „kwote” itd.
link do płatności z całą pewnością nie prowadzi do strony OLX ani żadnego serwisu, z którym współpracujemy
– w przypadku SMSów wysyłanych do użytkowników Otomoto – nazwa nadawcy „OTOBLOKADA” nie brzmi wiarygodnie

Powyższy schemat wiadomości jest prawie identyczny z tym, o którym pisaliśmy 1 lipca.

Zapewniamy, że nie wysyłamy Wam takich wiadomości – polecamy poniższe linki, gdzie opisujemy tematy związane z płatnościami na OLX:

Sposoby płatności za ogłoszenie

Doładowanie konta w OLX

Zakładka „Płatnościâ€

Pamiętaj, że wszelkie tego typu wiadomości powinny wzbudzić Twoje podejrzenia – oszuści mogą podszywać się pod najróżniejsze firmy, np. pośredników płatności czy firmy kurierskie.

Oszustwo to polega na wyłudzeniu dostępu do Twojego konta bankowego i przelaniu dostępnych tam pieniędzy na rachunek oszusta. Pod pretekstem opłacenia wysyłki, proponuje on wysłanie emailem / SMSem gotowego linku do płatności, najczęściej podszywając się pod operatorów płatności (np. Dotpay) lub firmy kurierskie, np. DHL i DPD. Oszuści widzą, co wpisujesz jako login i hasło – wysyłany przez nich link nie prowadzi do prawdziwej strony logowania, a jej podrobionej wersji!

Jeśli nie jesteś pewien, czy link zawarty w wiadomości prowadzi do autentycznej strony – najlepiej z niego nie korzystaj, a jeśli już otworzyłeś stronę – pod żadnym pozorem nie wpisuj na niej swoich danych do logowania do konta bankowego!

Więcej o tym i podobnych oszustwach opartych na podszywaniu się pod strony prawdziwych firm (phishingu):

Uwaga na SMS-y z informacją o konieczności przedłużenia ogłoszenia!

Nowa odsłona oszustwa – fałszywe linki do płatności online!

Uwaga na fałszywe strony operatorów płatności

Uwaga na atrakcyjne i darmowe oferty