Otrzymujemy w ostatnich dniach sygnały o fali SMSów, których autorzy podszywają się pod OLX. Wiadomości te zawierają link do fałszywej strony z płatnościami online.

Przykładowa treść fałszywego SMSa:

Jak łatwo poznać, że to oszustwo?

niedbała pisownia – brak liter „ł” w treści – zamiast nich tylko „l”, „e” zamiast „ę”
link do płatności z całą pewnością nie prowadzi do strony OLX ani żadnego serwisu, z którym współpracujemy.

Zapewniamy, że nie wysyłamy Wam takich wiadomości – polecamy poniższe linki, gdzie opisujemy tematy związane z płatnościami na OLX:

Sposoby płatności za ogłoszenie

Twój wirtualny portfel w Mój OLX

Zakładka „Płatnościâ€

Pamiętaj, że wszelkie tego typu wiadomości powinny wzbudzić Twoje podejrzenia – oszuści mogą podszywać się pod najróżniejsze firmy, np. pośredników płatności czy firmy kurierskie.

Oszustwo to polega na wyłudzeniu dostępu do Twojego konta bankowego i przelaniu dostępnych tam pieniędzy na rachunek oszusta. Pod pretekstem opłacenia wysyłki, proponuje on wysłanie emailem / SMSem gotowego linku do płatności, najczęściej podszywając się pod operatorów płatności (np. Dotpay) lub firmy kurierskie, np. DHL i DPD. Oszuści widzą, co wpisujesz jako login i hasło – wysyłany przez nich link nie prowadzi do prawdziwej strony logowania, a jej podrobionej wersji!

Jeśli nie jesteś pewien, czy link zawarty w wiadomości prowadzi do autentycznej strony – najlepiej z niego nie korzystaj, a jeśli już otworzyłeś stronę – pod żadnym pozorem nie wpisuj na niej swoich danych do logowania do konta bankowego!

Więcej o tym i podobnych oszustwach opartych na phishingu:

Uwaga na SMS-y z informacją o konieczności przedłużenia ogłoszenia!

Nowa odsłona oszustwa – fałszywe linki do płatności online!

Uwaga na fałszywe strony operatorów płatności

Uwaga na atrakcyjne i darmowe oferty