Otrzymaliśmy informacje o nowej fali phishingowych wiadomości email wysłanych do naszych Użytkowników. Dostają oni maile o „tymczasowym zawieszeniu konta” na OLX.

Wiadomość wygląda tak, jakby wysłana była z adresu [email protected]. Nie jest to jednak prawdziwy adres nadawcy (o tym, jak sprawdzić, czy nadawcą maila jest na pewno OLX przeczytasz w naszym innym wpisie tutaj).

Fałszywe emaile zawierają informację o „tymczasowym zawieszeniu konta z powodu wielu połączeń”. Czasami również przybierają formę maila o treści „Twoja umowa sprzedaży z OLX wymaga przedłużenia”. Ich celem jest nakłonienie Cię do kliknięcia w przycisk „Aktywuj”, „Pobierz kontrakt” lub inny podobny.

  • fałszywa wiadomość mailowa o "tymczasowym zawieszeniu konta" na OLX, treść: "Twoje konto olx zostało tymczasowo zawieszone z powodu wielu połączeń z kontem użytkownika. Naciśnij aktywuj kont i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby ponownie uzyskać dostęp. Od momentu aktywacji wszystkie futures będą ponownie dostępne."

O tym, że email o „tymczasowym zawieszeniu konta” na OLX jest nieprawdziwy świadczy chociażby niepoprawna polszczyzna. Przycisk „Aktywuj” przenosi zaś do strony, której adres nie znajduje się w domenie olx.pl. Zachowaj czujność, ponieważ strona wygląda do niej łudząco podobnie.

O tym, że email o „przedłużeniu umowy sprzedaży z OLX” jest fałszywy świadczy fakt, że w OLX istnieje coś takiego jak „umowa sprzedaży”.

Nie wprowadzaj swoich danych do logowania na tej stronie! Jeśli już to zrobiłeś, zalecamy jak najszybszą zmianę hasła do OLX. Na innych stronach używałeś/łaś tego samego loginu i hasła? Również zalecamy ich zmianę!

Nie pobieraj też żadnych plików z załącznika! Jeśli już to zrobiłeś nie uruchamiaj go. Jeśli to możliwe, rozłącz urządzenie na które pobrałeś plik od internetu, usuń plik i przeskanuj urządzenie antywirusem. Zalecamy również zmianę haseł do najważniejszych stron typu bankowość internetowa czy adres email.

Jeśli otrzymasz taką wiadomość:

  • Sprawdź nagłówki emaila i wyślij je nam – dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, kto jest prawdziwym nadawcą wiadomości. Wyświetlenie ich jest proste i zajmie mniej niż minutę – zapoznaj się z instrukcją w artykule Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń „Jak zobaczyć nagłówki wiadomości e-mail na różnych pocztach?
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy na link „Szczegóły dostawy”, skopiuj docelowy adres (lepiej nie otwierać linków wysłanych przez nieznajomych) i prześlij go nam razem z zawartością nagłówków.
  • – Możesz również zgłosić email jako próbę wyłudzenia informacji w ramach konta Gmail – instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz tutaj.

O kontakt z nami prosimy oczywiście przez formularz kontaktowy. Po wysłaniu nam informacji, o które prosimy – możesz śmiało usunąć otrzymaną wiadomość 🙂