
Prezenty świąteczne wybrane? Ozdoby choinkowe już wiszą? Pierniki czekają już na lukrowanie? A czy w świątecznej miłej zawierusze pamiętasz o bezpieczeństwie w sieci?
Pamiętaj, że czas okołoświąteczny to czas „żniw” dla oszustów. Wykorzystują nasz brak czujności aby napełnić swoje kieszenie naszym kosztem. Dlatego też zachowaj czujność robiąc zakupy przedświąteczne i pamiętaj, aby trzymać się podstawowych zasad bezpieczeństwa:
– jeśli oferta jest zbyt piękna (czyt. zbyt tania) aby była prawdziwa – to zazwyczaj tak właśnie jest,
– pułapkami najczęściej są najbardziej poszukiwane przedmioty sezonowe,
– kupuj i sprzedawaj osobiście lub przez Przesyłki OLX,
– nigdzie nie podawaj danych swojej karty bankowej ani loginów i haseł do banków, a przede wszystkim nie rób tego na stronach, do których link otrzymałeś/łaś od drugiego użytkownika.
Popularne wśród oszustów „prezenty”
klocki Lego
skoczki
nosidełka
foteliki i chodziki
łóżeczka turystyczne,
zabawki marki Fisher Price, np. Szczeniaczek Uczniaczek czy Krzesełko Uczydełko,
stare samochodziki i inne zabawki z czasów PRL,
auta elektryczne dla dzieci,
wózki dla dzieci marek takich, jak Joie, Adamex, Expander,
pieluchy i mleka,
lalki – Monster High, Barbie, Disney, Frozen,
wózki i domki dla lalek,
zabawkowe kuchnie,
drony,
gry planszowe i karcianki – Dixit, Small World, Wsiąść do pociągu, Seasons, Osadnicy z Catanu
telefony komórkowe,
konsole,
torebki i perfumy
sprzęt AGD
Uważaj też na wynajem domków noclegowych w górach i nad morzem, szczególnie w okresie bożonarodzeniowym oraz sylwestrowym!
Oszuści phishingowi nie robią sobie przerwy świątecznej
Czy drugi Użytkownik próbuje przekierować Cię na stronę łudząco podobną do OLX, Inpostu, na stronę banku lub innych usługodawców? Próbuje wysyłać fałszywe linki oraz fałszywe instrukcje poprzez czat OLX, Whatsapp lub SMSy np. pod pretekstem dopłaty do paczki? To może być pułapka. Pamiętaj, że korzystając z Przesyłek OLX nie potrzebujesz klikać w żadne linki ani podawać danych swojej karty bankowej. Nie musisz też logować się do banku.
Więcej o phishingu przeczytasz tutaj: Uwaga na fałszywe linki i wiadomości służące wyłudzeniu Twoich danych i pieniędzy.
Przygotowujesz się do świąt i nie masz czasu czytać o oszustwach? Posłuchaj więc naszego podcastu o bezpieczeństwie! FRAUDycja:
– Oszustwa internetowe – jaka jest szansa na odzyskanie pieniędzy?
Ja sprzedaję na OLX i nie podaję żadnych danych kontaktowych. OLX ma świetny wewnętrzny komunikator, który jest wystarczający do komunikacji i zawarcia transakcji. Nie klikam w żadne linki, nie podaję danych. Ale dobrze, że prowadzicie akcję informacyjną, ponieważ okazuje się, że nadal wiele osób jest nieświadomych zagrożenia.
Podaje nr kolejnego naciągacza 572020***. kontakt przez WhatsApp z wklejonym linkiem do mojego ogłoszenia sprzedaży wzbogaconym o kilka cyferek i prośbą o wysyłkę 🙂
Uwaga na naciągaczy z ostatniego tygodnia, a to link z OLX, a to link z InPost (tam już zgłoszony):
1. Milena 519 700 *** !
***********
2. Józefina 518 851 *** !
***********
3. Emilia *****
502 048 ***
4. Waleria ******
+48 516 908 ***
Mario, bardzo prosimy o zgłoszenie poprzez nasz Formularz kontaktowy.
Dzień dobry,
czy oszuści mogą się podszywać pod pracowników olx?
Pytam bo już 10 razy zgłaszałem problem z przesyłką i dostaje wiadomości, że problem leży po stronie olx i nic się nie dzieje.
Czy ktoś jest w stanie rozwiązać ten problem?
To już 3 tydzień od zgłoszenia.
Darku, otrzymaliśmy Twoje zgłoszenie. Niestety problem jest dużo większy, dlatego został przekazany do odpowiedniego działu. Przykro nam, że na ten moment nie możesz dodać przesyłki do ogłoszenia. Jak tylko będziemy wiedzieć coś więcej w tej sprawie, otrzymasz odpowiedź od naszych Specjalistów.