Ten wpis jest przez nas na bieżąco aktualizowany. Data ostatniej aktualizacji: 16.02.2021. Dodaliśmy informację o dostępnej w Centrum pomocy nowej funkcji, dzięki której sprawdzisz, czy otrzymany link do “odbioru płatności” jest autentyczny. Szczegóły znajdziesz w części “Podsumowując – jak ustrzec się przed tym oszustwem?”.

Gromadzimy tutaj wszelkie możliwe informacje, dotyczące phishingu Przesyłek OLX. Jeśli nie masz czasu czytać całego wpisu – koniecznie zapoznaj się przynajmniej z listą naszych porad i sprawdź, jakie informacje nam przesłać, jeśli ktoś próbował Cię w ten sposób oszukać.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  1. Wyjaśnienie, czym jest phishing.
  2. Jak naprawdę działąją Przesyłki OLX.
  3. Galeria przykładów fałszywych stron i wiadomości – czyli jak oszuści podszywają się pod OLX.
  4. Jak ustrzec się oszustwa? – nasze rady dotyczące phishingu.
  5. Co zrobić, gdy otrzymasz podejrzaną wiadomość?
  6. Jakie informacje przesłać OLX?

Czym jest phishing?

Phishing to rodzaj oszustwa, polegający na podszywaniu się pod istniejące firmy w celu wyłudzenia Twoich danych dostępowych. Oszuści mogą podszywać się np. pod strony bankowości internetowej czy operatorów płatności.
W momencie, w którym podasz swoje dane dostępowe (login i hasło) na fałszywej stronie – nieświadomie udostępniasz je oszustom – dzięki czemu mogą zalogować się do Twojego konta i ukraść pieniądze.
Wiadomości i strony, które tworzą oszuści często są bardzo podobne do oryginału. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na adres strony, z której korzystasz jak i na nadawcę otrzymanej wiadomości.


Jak naprawdę działają Przesyłki OLX?

Pamiętaj, że jeśli w adresie strony związanej z Przesyłkami OLX przed “olx.pl” widnieje inny tekst, niż w tych 3 adresach (marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ i przesylki.olx.pl/) – nie są to strony należące do naszego serwisu i mogą być oszustwem! Jedynymi innymi stronami, do których przekierujemy Cię, gdy chcesz zapłacić za towar, będą strona DotPay (ssl.dotpay.pl/) oraz Adyen (checkoutshopper-live.adyen.com/). Autentyczność linku do “odebrania płatności” możesz sprawdzić w Centrum pomocy. W usłudze Przesyłki OLX nie prosimy Cię o kod CVV/CVC Twojej karty bankowej!

Aby łatwiej rozpoznać oszustwo, zapoznaj się z mechanizmem działania prawdziwych Przesyłek OLX. Po pierwsze, aby kupić przedmiot, musisz znaleźć ogłoszenie z symbolem furgonetki:

Po wejściu w takie ogłoszenie, po prawej stronie dostępna jest opcja “Kup z przesyłką” – tylko klikając w ten przycisk możesz skorzystać z Przesyłek OLX:

Resztę instrukcji przeczytasz w naszym Centrum pomocy oraz w innych artykułach na blogu:

Przesyłki OLX – sprzedawaj i kupuj z dostawą!
Płatności OLX – jak zapłacić za przedmiot?
Sprzedaj z dostawą – instrukcja dla Sprzedającego
Kup z dostawą – instrukcja dla Kupującego

Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu. Jako Sprzedający nie musisz nigdzie dodatkowo podawać swoich danych do odebrania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Wystarczą dane, które podałaś/łeś na swoim koncie OLX. Pamiętaj, że podczas akceptacji pierwszej oferty kupna przez Przesyłki OLX poprosiliśmy Cię o Twój numer konta bankowego – to właśnie na ten rachunek otrzymasz pieniądze.

Coraz częściej dostajemy również informacje o wiadomościach SMS “od OLX”, w których linki prowadzą do fałszywych stron. Przykłady takich SMSów – które nie są wysyłane przez nas – zobaczysz w galerii poniżej. Od 9.02 OLX nie wysyła już żadnych wiadomości SMS w procesie Przesyłek OLX.


Oszuści podszywający się pod OLX

Czasami zdarza się, że oszuści w celu wyłudzenia pieniędzy lub Twoich danych próbują udawać OLX. W ostatnim czasie szczególnie upodobali sobie nasze nowe usługi – Przesyłki i Płatności OLX.

Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp.

Zachowaj również ostrożność, gdy kupujący poda Ci link do strony uderzająco podobnej do naszego serwisu. Oszuści korzystają z wielu sposobów, abyś uwierzył/a, że naprawdę korzystasz z OLX. W ten sposób usypiają czujność Użytkowników. Posuwają się nawet do tworzenia czatów obsługi użytkownika, w którym rzekomo pomagają i tłumaczą (fałszywie!) zasady działania Przesyłek OLX. 

Oprócz linków na komunikatorach, oszuści często próbują również wyłudzić Twoje dane przez SMS. Potrafią oni ustawić “OLX” jako nazwę nadawcy – w związku z tym Twój telefon powiąże fałszywy SMS z prawdziwymi wiadomościami, które wcześniej od nas otrzymałeś (i pokaże je w tej samej rozmowie). Jeśli wiadomość mówi o nowym zamówieniu, złożonym na OLX przez Kupującego i nie wygląda tak, jak ta pokazana we wcześniejszej części tego artykułu, – nie klikaj w żadne linki, które się w niej znajdują. Jeśli chcesz się upewnić, czy faktycznie ktoś chce kupić wystawiony przez Ciebie przedmiot – zrób to, logując się do swojego konta OLX.

Przestrzegamy również przed fałszywymi wiadomościami SMS, w których oszuści podszywają się pod naszych partnerów – np. pod InPost. Na oficjalnej stronie firmy opublikowano już ostrzeżenie, z którym warto się zapoznać.

Poniżej prezentujemy przykłady fałszywych stron, instrukcji i wiadomości, za pomocą których oszuści próbują wyłudzać pieniądze – koniecznie przejrzyj je wszystkie:

Na powyższych przykładach, oszust wysłał fałszywy link przez komunikator, poza OLX. O tym, że to próba phishingu, świadczą m.in. łamana polszczyzna (zarówno w wiadomościach, jak i na fałszywych stronach) i wyjście poza czat OLX, a także prośba o podanie danych karty sprzedającego.

Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę na adres strony, na jakiej wprowadzasz wszelkie swoje dane – tutaj oczywiście nie jest to prawdziwy adres olx.pl.

Koniecznie rzuć też okiem na przykład, przed którym przestrzega CERT Polska na swoim facebookowym fanpage’u.


Podsumowując – jak ustrzec się przed tym oszustwem?

Ignoruj linki do rzekomych środków na OLX, które otrzymasz poza naszym serwisem, np. na Whatsappie – to na pewno oszustwo! Wklej podany link do “Sprawdzacza” w naszym Centrum pomocy by sprawdzić, czy jest prawdziwy.

Gdy korzystasz z Przesyłek OLX zwróć uwagę, czy adres strony zaczyna się od marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ lub przesylki.olx.pl/ (ważny jest każdy znak – często oszuści próbują zastępować kropki myślnikami lub literę “o” zerem!)

Proces kupna i sprzedaży przez Przesyłki OLX odbywa się na Twoim koncie OLX. Jedynymi innymi stronami, do których przekierujemy Cię, gdy chcesz zapłacić za towar, będą strona DotPay (ssl.dotpay.pl/) oraz Adyen (checkoutshopper-live.adyen.com/).

→ Jeśli jesteś Sprzedającym, otrzymasz wpłatę na podane podczas pierwszej sprzedaży konto bankowe – przy Przesyłkach OLX nie poprosimy Cię o kod CVC/CVV Twojej karty płatniczej!

W procesie Przesyłek OLX od 9 lutego nie wysyłamy do Ciebie żadnych SMSów.

Zawsze zwracaj uwagę, od kogo pochodzi wiadomość – nazwę nadawcy zarówno w przypadku wiadomości e-mail, jak i wiadomości SMS lub wysyłanych w komunikatorach można dowolnie zmodyfikować (i w ten sposób podszyć się pod prawdziwą firmę).

→ Czytając daną wiadomość zastanów się, czy jest to normalna forma komunikacji danej firmy? Czy zwykle dostajesz od niej wiadomości właśnie tą drogą? OLX Polska nigdy nie wyśle Ci wiadomości przez Whatsapp.

Czy wiadomość wygląda autentycznie? Czy jest napisana poprawną polszczyzną i nie zawiera literówek i innych błędów? Czy ton wiadomości brzmi tak, jak w innych komunikatach, które wcześniej dostawałeś/łaś od tej firmy?

Jeśli komunikat tworzy poczucie presji, nakłania Cię do kliknięcia w podany w nim link – zastanów się dwa razy, zanim w niego klikniesz.


Co robić gdy otrzymałem podejrzaną wiadomość?

Jeśli otrzymałeś odnośnie swojego ogłoszenia na OLX wiadomość, w której nadawca zachęca Cię do wejścia w podany przez niego link – upewnij się, czy adres zaczyna się tak, jak opisaliśmy to we wskazówkach powyżej lub wklej podany link do “Sprawdzacza” w naszym Centrum pomocy – by sprawdzić, czy jest prawdziwy.

Jeśli z rozpędu podałeś w fałszywym formularzu dane swojej karty – jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i ją zastrzeż. Jeśli straciłeś pieniądze – koniecznie zgłoś sprawę organom ścigania.


Jakie informacje przesłać do OLX?

W zgłoszeniu prosimy Cię o przesłanie następujących informacji – są one dla nas kluczowe, byśmy mogli podjąć dalsze działania i poprosić o zamknięcie fałszywej strony internetowej:

link do fałszywej strony, który przesłał Ci rzekomy kupujący,

→ jeśli go posiadasz – zrzut ekranu pokazujący, jak strona wygląda.

Prosimy również o wybranie poprawnego powodu kontaktu w formularzu kontaktowym:

Chcę zgłosić oszustwo lub nieprawidłowe zachowanie innego Użytkownika → Phishing (ktoś podszywa się pod OLX) → Tutaj do wyboru jedna z 3 opcji, zależnie od Twojej sytuacji:

  • Zostałem/-am oszukany/-a – wybierz ten temat, jeśli na fałszywej stronie udostępniłeś dane swojej karty bankowej
  • Mam wątpliwości, czy link jest prawdziwy – wybierz tą pozycję, jeśli nie jesteś pewien co do autentyczności otrzymanego linku. Przypominamy, że jeśli przy Przesyłkach OLX adres strony nie zaczyna się od marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ lub przesylki.olx.pl/ – najpewniej nie jest autentyczny.
  • Zgłaszam próbę oszustwa, choć nie dałem/-am się oszukać – jeśli rozpoznałeś próbę oszustwa i chcesz nam zgłosić fałszywą stronę – wybierz ten temat.

Gorąco zachęcamy do lektury naszego bloga, ponieważ publikujemy tu aktualne ostrzeżenia i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa online. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecamy garść artykułów:

Nie daj sobie ukraść konta!
Uwaga na SMSy z fałszywymi linkami do usługi wysyłki przez OLX!
Kolejne fałszywe SMSy od oszustów – nie daj się nabrać!
Jak zachowuje się oszust? Część 1.
Jak zachowuje się oszust? Część 2.