Niedawno wprowadziliśmy usługę – Przesyłki OLX. Dzięki niej możesz kupować i sprzedawać z dostawą. Naszymi partnerami są Poczta Polska, InPost, Adyen (właściciel Dotpay) i Sendit  – największa w Polsce platforma wysyłkowa.

Z tego wpisu dowiesz się jak krok po kroku dokonać zakupu poprzez Przesyłki OLX. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają Przesyłki OLX od strony Sprzedającego – przeczytaj nasz drugi wpis: Sprzedawaj z dostawą! Czyli jak działają Przesyłki OLX – instrukcja dla Sprzedających.

Jeśli chcesz kupić przedmiot z Przesyłką OLX, pierwsze co musisz zrobić, to odnaleźć ogłoszenie oznaczone ikoną samochodu dostawczego. Pamiętaj jednak, że jeszcze nie we wszystkich kategoriach ta opcja jest dostępna. Aktualną listę kategorii znajdziesz tutaj.

Następny krok, jaki musisz wykonać, to wejście w ogłoszenie i wybranie opcji „Kup z przesyłkąâ€.

Aby paczka dotarła na Twój prawidłowy adres, musisz wypełnić w formularzu swoje dane,

oraz wybrać punkt dostawy. Ważne: upewnij się, że wybrany punkt Ci odpowiada – później nie będzie już możliwości jego zmiany.

Pamiętaj, że za kupiony przedmiot możesz zapłacić jedynie w formie płatności online.

Sprawdź, czy wszystkie Twoje dane się zgadzają. Jeśli tak, potwierdź je. Jeśli nie, możesz je edytować i wtedy potwierdzić.

Po potwierdzeniu swoich danych przekierujemy Cię na stronę Dotpay (płatności online). Wybierz tam najwygodniejszą dla Ciebie opcję zapłaty i zapłać za przedmiot i przesyłkę. Pamiętaj, że na wykonanie płatności masz tylko 15 minut. Jeśli nie zmieścisz się w tym czasie, zakup zostanie anulowany. O dokładnych obowiązujących terminach możesz więcej przeczytać tutaj.

Nie klikaj w żadne linki, które rzekomy kupujący wyśle Ci poza OLX, np. przez Whatsapp – to próba wyłudzenia Twoich danych. Koniecznie przeczytaj nasz wpis Uwaga na wiadomości z fałszywymi linkami do usługi wysyłki przez OLX!.

I gotowe, zamówienie zostało złożone! 

Co dzieje się teraz z Twoją płatnością? Zabezpieczamy ją do czasu, aż otrzymasz paczkę. Sprzedający ma 24h na potwierdzenie sprzedaży przedmiotu, a następnie 72h (3 dni) na nadanie przesyłki – liczone od momentu wygenerowania etykiety. Gdy tylko Sprzedający potwierdzi sprzedaż, otrzymasz link do śledzenia przesyłki. Jeśli jednak Sprzedający nie potwierdzi sprzedaży w ciągu 24h, płatność wróci na Twoje konto (może to potrwać do 10 dni roboczych).

Teraz pozostaje już tylko czekać na przesyłkę 🙂 Jej status możesz śledzić na koncie w OLX, po przejściu do zakładki Twoje przesyłki / Kupujesz. 

Paczka powinna trafić do wybranego przez Ciebie miejsca odbioru w ciągu około 3-4 dni roboczych.

Jeśli Twoje zamówienie będzie realizowane przez InPost – paczka zostanie umieszczona w wybranym Paczkomacie w ciągu 2 dni roboczych od dnia nadania. Pamiętaj jednak, że paczka nadana po godzinie 13 jest traktowana jako nadana w następnym dniu roboczym. Masz siedem dni na odebranie paczki, jeżeli wybrałeś usługi Poczty Polskiej i 48h w przypadku InPost.  

Na koniec pragniemy przypomnieć, że jeśli w adresie strony związanej z Przesyłkami OLX przed „olx.pl” widnieje inny tekst, niż w tych 3 adresach (marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ i przesylki.olx.pl/) – nie są to strony naszej firmy i może to być oszustwo! Jedyną inną stroną, do której przekierujemy Cię, gdy chcesz zapłacić za towar, będzie strona DotPayNigdy nie poprosimy Cię o kod CVV/CVC do Twojej karty bankowej!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak działają Przesyłki i Płatności OLX, zachęcamy do lektury naszego Centrum pomocy:

Przesyłki OLX – sprzedawaj i kupuj z dostawą!

Jak dodać opcję przesyłki do ogłoszenia?

W których kategoriach dostępne są Przesyłki OLX? – na bieżąco uaktualniana przez nas lista

Sprzedaj z dostawą – instrukcja dla Sprzedającego

Kup z dostawą – instrukcja dla Kupującego

Terminy związane z wysyłką i odbiorem paczek oraz reklamacją – kompendium wiedzy o terminach zarówno dla Kupujących, jak i Sprzedających

Wygląd i rozmiar paczki – jak powinna wyglądać paczka? Jakie może mieć wymiary?

Instrukcja weryfikacji danych – jak może wyglądać weryfikacja danych podczas korzystania z Przesyłek OLX? O jakie dane możemy poprosić?

Dlaczego weryfikujemy dane i kto jest ich administratorem

Jak i kiedy weryfikujemy dane do Przesyłek OLX

Płatności OLX – jak zapłacić za przedmiot? – kupujesz przedmiot z Przesyłką OLX? Tu dowiesz się, jak możesz za niego zapłacić.

Zmiana sposobu płatności za paczkę – dodałeś ogłoszenie z Przesyłką przed 9.9.2020 i chcesz zmienić sposób płatności? Tu dowiesz się, jak to zrobić.

Bezpieczne transakcje OLX

Paczka zaginęła lub jest uszkodzona