Niedawno wprowadziliśmy usługę – Przesyłki OLX. Dzięki niej możesz kupować i sprzedawać z dostawą. Naszymi partnerami są Poczta Polska, InPost, Adyen (właściciel Dotpay) i Sendit  – największa w Polsce platforma wysyłkowa.

Z tego wpisu dowiesz się jak krok po kroku sprzedawać z Przesyłkami OLX. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają Przesyłki OLX od strony Kupującego – przeczytaj nasz drugi wpis: Kupuj z dostawą! Czyli jak działają Przesyłki OLX – instrukcja dla Kupujących 

Jeśli chcesz sprzedać przedmiot korzystając z opcji Przesyłki OLX sprawdź, czy dostępna jest ona w kategorii, w której powinieneś zamieścić swoje ogłoszenie. Aktualną listę takich kategorii znajdziesz tutaj. Twój przedmiot pasuje do którejś z tych kategorii? Świetnie, w takim razie możesz skorzystać z tej możliwości!

Aby dodać przesyłki do swojego ogłoszenia, dodaj ogłoszenie tak jak zwykle. Po jego dodaniu pojawi się opcja włączenia Przesyłek OLX. Tam wybierz odpowiadający Twojej paczce rozmiar oraz wagę paczki, a następnie wybierz opcję dostawy. Do wyboru masz Pocztę Polską i/lub Inpost. 

W kolejnym kroku poprosimy Cię o kilka dodatkowych danych (imię, nazwisko i adres e-mail). Są one potrzebne do późniejszej wypłaty pieniędzy za sprzedaż. Wpisane przez Ciebie informacje powinny być zgodne z tymi widocznymi na Twoim dokumencie tożsamości. Po ich uzupełnieniu kliknij przycisk Wyślij.

Pamiętaj, że usługę Przesyłki OLX możesz włączyć w swoim ogłoszeniu tylko raz. Jeżeli Kupujący dokonał zakupu z przesyłką na podstawie Twojej oferty, ponowne włączenie w niej Przesyłki OLX nie będzie możliwe.

Teraz wszystko w rękach Kupujących. Gdy tylko ktoś kupi od Ciebie wystawiony przedmiot oraz za niego zapłaci, Ty dostaniesz o tym powiadomienie mailowe.

Nie klikaj w żadne linki, które rzekomy kupujący wyśle Ci poza OLX, np. przez Whatsapp – to próba wyłudzenia Twoich danych. Koniecznie przeczytaj nasz wpis Uwaga na wiadomości z fałszywymi linkami do usługi wysyłki przez OLX!.

Po otrzymaniu powiadomienia o zakupieniu Twojego przedmiotu, przejdź na swoje konto OLX i potwierdź sprzedaż w zakładce Twoje przesyłki. Pamiętaj, że masz na to tylko 24h. 

Gdy czas będzie się kończył, na numer telefonu, którym Twoje konto zostało zweryfikowane, możesz otrzymać przypomnienie o konieczności zatwierdzenia sprzedaży. Poza różnicą w podanej dacie i godzinie, wiadomość od OLX wyglądać będzie dokładnie tak, jak poniżej:

Zwróć uwagę, że SMS zawiera wyraźny link do Twojego konta w OLX. Jeśli otrzymasz SMS, w którym zawarty będzie link skrócony (np. zaczynający się od goo.io) – najprawdopodobniej jest to fałszywa wiadomość, w której oszust podszywa się pod OLX. Jeśli taką otrzymasz – nie klikaj w link i zgłoś nam próbę oszustwa.

Teraz wypełnij swoje dane, aby wysłać przedmiot.

Następnie wybierz na mapie punkt nadania przesyłki.

Dla pewności sprawdź jeszcze raz swoje dane i potwierdź, jeśli są prawidłowe. Jeśli wkradł się błąd, możesz je edytować poprzez przycisk Edytuj dane.

Podczas akceptacji pierwszej prośby o sprzedaż, poprosimy Cię o dodatkowe informacje. Uzupełnij swoje dane i numer rachunku, na który chcesz otrzymać pieniądze za sprzedane przedmioty. Zwróć szczególną uwagę, aby dane były poprawne, ponieważ błędne ich uzupełnienie może spowodować, że środki trafią do innej osoby lub wymagane będzie od Ciebie przesłanie dodatkowych informacji.

Po potwierdzeniu swojej pierwszej sprzedaży w ramach Przesyłek OLX, poprosimy Cię o podanie swoich podstawowych danych, dzięki którym utworzone zostanie Twoje wirtualne konto u Operatora płatności – firmy Adyen N.V. Więcej na temat weryfikacji danych dowiesz się tutaj.

Numer konta podajesz tylko raz i będzie on obowiązywał dla wszystkich kolejnych transakcji, dlatego upewnij się, że jest on aktualny i nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie. 

Teraz poczekaj na wygenerowanie etykiety (może to potrwać do 24h). O jej wygenerowaniu dostaniesz informację mailem. Możesz ją pobrać ze swojego konta OLX z zakładki Moje przesyłki. Sprawdź, czy wszystkie dane na etykiecie są poprawne. Nie możesz niczego przekreślać na gotowej etykiecie, ponieważ taka etykieta nie zostanie przyjęta.

I to wszystko! Teraz możesz wysłać paczkę do Adresata. Informację o tym, jak ją zapakować odnajdziesz tutaj. Naklej list przewozowy na paczkę. W przypadku korzystania z przesyłki przez Pocztę Polską pamiętaj, aby do placówki pocztowej zabrać z sobą potwierdzenie nadania. W przypadku przesyłek InPost potwierdzenie nie jest konieczne do wysłania paczki i nie musisz go umieszczać w Paczkomacie. Na wysłanie przesyłki masz 72h. Gdy tylko kupujący ją odbierze, my wyślemy do Ciebie pieniądze. Jeśli nie wyślesz paczki w ciągu 72h, transakcja zostanie anulowana, pieniądze wrócą do Kupującego i nie będzie już możliwości przekazania ich Tobie.

Pamiętaj, że czas wypłaty w przypadku płatności przez OLX,wynosi  środki będą na Twoim koncie do 3 dni roboczych. W przypadku ogłoszeń z opcją Przesyłek OLX udostępnioną przed 9 września – jeśli skorzystałeś z opcji płatności przy odbiorze – środki dotrą na Twoje konto w ciągu 10 dni.

Kupujący ma 7 dni na odebranie przesyłki z wybranego punktu Poczty Polskiej. Jeśli jej nie odbierze, przesyłka wróci do tego samego punktu, w którym została nadana. W przypadku przesyłki InPost, Kupujący ma 3* dni na odebranie przesyłki z paczkomatu, a następnie jeśli jej nie odbierze, przesyłka trafia na kolejne 3 dni do najbliższego (punktowi odbioru) oddziału InPost. Jeśli stamtąd nie zostanie odebrana, przesyłka wróci do oddziału InPost najbliższemu paczkomatowi nadawczemu.

*Ważne! W okresie pandemii COVID-19, przesyłki zamówione do Paczkomatów będą czekać na odbiór jedynie 48h. Po tym okresie nieodebrane przesyłki nie będą odsyłane do Oddziału InPost, gdzie czekają na odbiór kolejne 3 dni, ale zostaną zwrócone bezpośrednio do Nadawcy.

Pamiętaj, że szukając Klientów w Internecie, możesz trafić na oszustów, którzy również szukają okazji, aby wyłudzić Twoje dane oraz pieniądze. Dlatego pragniemy przypomnieć, że jeśli w adresie strony związanej z Przesyłkami OLX przed „olx.pl” widnieje inny tekst, niż w tych 3 adresach (marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ i przesylki.olx.pl/) – nie są to strony naszej firmy i może to być oszustwo! Jedyną inną stroną, do której przekierujemy Cię, gdy chcesz zapłacić za towar, będzie strona DotPayNigdy nie poprosimy Cię o kod CVV/CVC do Twojej karty bankowej!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak działają Przesyłki i Płatności OLX, zachęcamy do lektury naszego Centrum pomocy:

Przesyłki OLX – sprzedawaj i kupuj z dostawą!

Jak dodać opcję przesyłki do ogłoszenia?

W których kategoriach dostępne są Przesyłki OLX? – na bieżąco uaktualniana przez nas lista

Sprzedaj z dostawą – instrukcja dla Sprzedającego

Kup z dostawą – instrukcja dla Kupującego

Terminy związane z wysyłką i odbiorem paczek oraz reklamacją – kompendium wiedzy o terminach zarówno dla Kupujących, jak i Sprzedających

Wygląd i rozmiar paczki – jak powinna wyglądać paczka? Jakie może mieć wymiary?

Instrukcja weryfikacji danych – jak może wyglądać weryfikacja danych podczas korzystania z Przesyłek OLX? O jakie dane możemy poprosić?

Dlaczego weryfikujemy dane i kto jest ich administratorem

Jak i kiedy weryfikujemy dane do Przesyłek OLX

Płatności OLX – jak zapłacić za przedmiot? – kupujesz przedmiot z Przesyłką OLX? Tu dowiesz się, jak możesz za niego zapłacić.

Zmiana sposobu płatności za paczkę – dodałeś ogłoszenie z Przesyłką przed 9.9.2020 i chcesz zmienić sposób płatności? Tu dowiesz się, jak to zrobić.

Bezpieczne transakcje OLX

Paczka zaginęła lub jest uszkodzona