Na OLX można znaleźć wiele ciekawych ofert. W poszukiwaniu najlepszej ceny interesującego przedmiotu, nie zapominaj jednak o wyborze bezpiecznej formy płatności. Z tego wpisu dowiesz się, na co uważać w trakcie rozmowy ze sprzedającym i na jakie wymówki zwracać szczególną uwagę w momencie finalizacji transakcji.

Wybór formy zapłaty i odbioru jest ważnym elementem zakupów przez internet. Nie powinno się bagatelizować tego elementu transakcji nawet w przypadku zamawiania drobnych przedmiotów.

Zachęcamy do korzystania z Płatności OLX, które dostępne są dla ogłoszeń z Przesyłką OLX. Więcej na ich temat przeczytasz w Centrum pomocy. Ważna informacja dla Sprzedających: nie klikaj w żadne linki do rzekomej płatności, które wyśle Ci rzekomy kupujący poza OLX, np. przez Whatsapp. Prowadzą do fałszywych stron, za pomocą których oszuści próbują wyłudzić Twoje dane.

W trakcie rozmowy ze sprzedającym zwróć szczególną uwagę na to, jakie formy odbioru oferuje. Poza Przesyłkami OLX, wysyłka za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości jest na pewno jedną z najbezpieczniejszych opcji odbioru zamówienia, dlatego może się spotkać z radykalną odmową ze strony nieuczciwego sprzedawcy.

Jak taka rozmowa może w praktyce przebiegać?

Brak możliwości wysyłki za pobraniem nie jest równoznaczny z tym, że masz do czynienia z oszustem. Jednak powinno to obudzić Twoją czujność. Niektórzy sprzedawcy nie chcą wysyłać przedmiotów za pobraniem, bo jeśli kupujący nie odbierze przesyłki, sprzedawca za jej zwrot i odbiór musi zapłacić drugi raz (jak widać w jednym z powyższych przykładów).

Nawiązując transakcje w internecie należy pamiętać o wyborze bezpieczniej formy płatności. Jeśli odbiór osobisty nie jest możliwy, zalecamy skorzystanie z Przesyłek OLX lub wysyłki za pobraniem, najlepiej ze sprawdzeniem zawartości. Więcej o Przesyłkach OLX przeczytasz w naszym Centrum pomocy.

Warto również pamiętać, by uważać na propozycje opłacenia towaru poprzez gotowy link do szybkiej płatności czy udostępnienie kodu BLIK. Może to być podstęp służący uzyskaniu dostępu do Twojego konta bankowego. Więcej o tym typie oszustwa przeczytasz w naszym wpisie ze stycznia.

Podsumowując – jeśli Sprzedający nie korzysta z Przesyłek OLX:
Zapytaj o możliwość wysyłki za pobraniem ze sprawdzeniem zawartości,
Nie płać za przedmiot za pomocą zewnętrznych linków, rzekomo przekierowujących do stron operatorów szybkich płatności.

A jeśli podejrzewasz, że miałeś do czynienia z nieuczciwym sprzedającym, skorzystaj z opcji Zgłoś naruszenie by przekazać swoje uwagi lub napisz do nas przez formularz kontaktowy.

Koniecznie przeczytaj również:

– Bezpiecznie – po prostu! Część 1. Przesyłki OLX i inne sposoby bezpiecznego kupowania

– Bezpiecznie – po prostu! Część 2. „Nigeryjski przekręt”

– Bezpiecznie – po prostu! Część 3. Dlaczego tak tanio?

Bezpiecznie – po prostu! Część 4. Presja czasu

– Jak zachowuje się oszust? Część 1.

– Jak zachowuje się oszust? Część 2.