W naszym cyklu „Bezpiecznie – po prostu!” analizujemy zachowanie oszustów w trakcie rozmowy. W tym wpisie skupimy się na szybkich formach płatności i presji wywieranej przez sprzedawcę. Na co uważać i czego się wystrzegać? Kiedy lepiej zrezygnować z zakupu?

Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, szczególnie w przypadku zakupów przez internet. To zrozumiałe, że szukasz jak najkorzystniejszych ofert. Jednak w trakcie zakupu interesujących przedmiotów, powinno się kierować przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Jak może przebiegać rozmowa z oszustem?

Kiedy sprzedawca wywiera presję, wymaga szybkiej decyzji i oczekuje błyskawicznej zapłaty najlepiej wycofać się z zakupu.

Zdecydowanie zalecamy wybór bezpieczniejszych form zakończenia transakcji jak odbiór osobisty (pamiętaj jednak o zachowaniu środków bezpieczeństwa związanych z pandemią!), Przesyłki OLX (jeśli są w danej kategorii dostępne) czy wysyłka za pobraniem. O Przesyłkach OLX więcej dowiesz się w naszym Centrum pomocy, a także we wpisie Płatności OLX – handluj wygodnie i bezpiecznie! na naszym blogu.

Przypominamy, że jeśli masz wątpliwości co do prawdziwości ogłoszenia i uczciwości sprzedającego, możesz skorzystać z opcji Zgłoś naruszenie i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Podejrzanego użytkownika możesz nam również zgłosić przez formularz kontaktowy.

Koniecznie przeczytaj również:

Bezpiecznie – po prostu! Część 1. Przesyłki OLX i inne sposoby bezpiecznego kupowania

Bezpiecznie – po prostu! Część 2. „Nigeryjski przekręt”

Bezpiecznie – po prostu! Część 3. Dlaczego tak tanio?

Jak zachowuje się oszust? Część 1.

Jak zachowuje się oszust? Część 2.