Rosnąca popularność platform internetowych (takich jak OLX) niesie ze sobą wiele korzyści i wygód, ale wiąże się również z pewnym ryzykiem. W poprzednim artykule wskazaliśmy na podejrzane zachowania sprzedających.

Tym razem skupimy się na popularnych metodach oszustw wśród kupujących. 

  1. Oszustwo „nigeryjskie”

Ktoś piszę do Ciebie łamaną polszczyzną i prosi o wysyłkę za granicę (np. Wielka Brytania, USA, Niemcy)? Możliwe, że masz do czynienia z tzw. oszustwem nigeryjskim. Oszuści wykorzystujący tę metodę starają się również przenieść kontakt poza OLX (proszą o e-mail lub numer telefonu), a następnie proponują zapłatę za przedmiot opiewającą na jeszcze wyższą kwotą niż ta zaproponowana przez Ciebie w ogłoszeniu. Nie daj się nabrać na ich tanie sztuczki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Centrum Pomocy oraz na naszym blogu – tu i tutaj.

  1. Fałszywe potwierdzenia przelewów

Kupujący prosi Cię o natychmiastową przesyłkę w zamian za przesłanie potwierdzenia przelewu? Zachowaj ostrożność. Zdarza się, że oszuści wykorzystują tę metodę by wyłudzić przedmioty za darmo. W tym celu przerabiają potwierdzenia przelewów w programach graficznych. Dlatego zwróć uwagę, czy:

– rodzaj i wielkość czcionki jest jednakowy, 

– nie ma żadnych nieestetycznych wcięć i odstępów,

– dane oraz daty na pewno się zgadzają. 

Jeśli wciąż masz wątpliwości co do prawdziwości dokumentu, poszukaj informacji jak takie potwierdzenia w danym banku wyglądają, i zweryfikuj je. Możesz również skorzystać ze strony https://fotoforensics.com/ i sprawdzić, czy dane zdjęcie nie było w jakiś sposób przerabiane. Przede wszystkim jednak zalecamy, aby wstrzymać się z wysyłką przedmiotu dopóki pieniądze nie zaksięgują się na Twoim koncie bankowym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Centrum Pomocy.

  1. Podrobione etykiety przesyłek

Jeśli kupujący prosi Cię o przesyłkę pobraniową jednocześnie oferując przygotowanie i opłacenie specjalnej etykiety InPost, to powinna Ci się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Nie daj się nabrać na rzekomo podpisane umowy z InPostem i korzystniejsze warunki. Tego rodzaju oszuści wykorzystują nasz brak wiedzy na temat tego, jak wyglądają takie etykiety oraz jak działają mechanizmy pobraniowe i Paczkomaty. Generują fałszywe etykiety i podsyłają je nam. Na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się uczciwe – skrytka Paczkomatu faktycznie otworzy się, jednak po wysłaniu przedmiotu nie otrzymasz za niego pieniędzy. Więcej informacji na temat tego oszustwa można przeczytać na stronie InPost.

Pamiętaj też, że korzystając z Przesyłek OLX możesz wybrać opcję wysyłki bez drukowania etykiety nadawczej. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj

  1. Phishing

Ten rodzaj oszustwa polega na podszywaniu się pod firmy, instytucje itp. w celu wyłudzenia Twoich danych, a następnie Twoich pieniędzy.  W tym celu oszuści stosują najróżniejsze metody, które mają skłonić Cię do kliknięcia w stworzony przez nich link. Może zdarzyć się, że oszust będzie chciał przenieść kontakt poza OLX -w tym celu poprosi Cię o podanie maila lub numeru telefonu – pamiętaj, że może napisać nawet  na Whatsapp. Po uzyskaniu Twoich danych kontaktowych, oszust będzie chciał uwiarygodnić się w Twoich oczach poprzez wysyłanie zdjęć/screenów fejkowych stron. Celem tego działania jest  przekonanie Cię do tego, że dane te są niezbędne do kupna za pomocą Przesyłki OLX. Cechą charakterystyczną tych oszustów jest również to, że oszuści posługują się łamaną polszczyzną. Dlatego pamiętaj: nigdy nie klikaj w nieznane linki, a tym bardziej nie podawaj żadnych swoich danych. 

Więcej informacji na temat tego rodzaju oszustw znajdziesz w naszym artykule, który jest na bieżąco aktualizowany (w szczególności warto zapoznać się z obecną tam galerią). Warto również śledzić naszego bloga.

Jeśli masz podejrzenia co do uczciwości kupującego, możesz zgłosić nam to za pomocą przycisku Zgłoś użytkownika w oknie konwersacji lub korzystając z formularza. Wyjaśnij w paru słowach, co wzbudziło Twój niepokój. Pamiętaj, że wszelkie niechciane rozmowy możesz zablokować w oknie konwersacji  za pomocą przycisku Zablokuj.