Otrzymujemy w ostatnich dniach sygnały o fali SMSów podszywających się pod Otomoto, zawierających link do fałszywej strony z płatnościami online. Przykładową wiadomość znajdziesz w Pomocy Otomoto. Przed podobnymi oszustwami przestrzega również Otodom.

Niestety, kolejna fala SMSów skierowana jest do użytkowników OLX.

Przykładowa treść brzmi następująco:

„O L X – Twoje nieruchomość zostanie zablokowane, wymagana doplata do ogloszenia na kwote (0.86 PLN). https://inpay144.ml/3511”

Jak łatwo poznać, że to oszustwo?

  • Niepoprawna polszczyzna – „Twoje nieruchomość zostanie zablokowane”
  • Link do płatności z całą pewnością nie prowadzi do strony OLX ani żadnego serwisu, z którym współpracujemy – nawet domena kraju nie jest polska
  • Spacje w nazwie OLX

Zapewniamy, że nie wysyłamy Wam takich wiadomości – polecamy poniższe linki, gdzie opisujemy tematy związane z płatnościami na OLX:

Sposoby płatności za ogłoszenie

Doładowanie konta w OLX

Twój wirtualny portfel w Mój OLX

Zakładka „Płatności”

Pamiętaj, że wszelkie tego typu wiadomości powinny wzbudzić Twoje podejrzenia – oszuści mogą podszywać się pod najróżniejsze firmy, np. pośredników płatności czy firmy kurierskie jak w poniższym przykładzie :

sms phishing

Jeśli nie jesteś pewien, czy link zawarty w wiadomości prowadzi do autentycznej strony – najlepiej z niego nie korzystaj, a jeśli już otworzyłeś stronę – pod żadnym pozorem nie wpisuj na niej swoich danych do logowania do konta bankowego!

Więcej o tym i podobnych oszustwach opartych na phishingu:

Uwaga na SMS-y z informacją o konieczności przedłużenia ogłoszenia!

Nowa odsłona oszustwa – fałszywe linki do płatności online!

Uwaga na fałszywe strony operatorów płatności

Uwaga na atrakcyjne i darmowe oferty

Jeśli uważasz, że znalezione przez Ciebie na OLX ogłoszenie jest podejrzane, zgłoś nam to za pomocą formularza kontaktowego lub poprzez opcję „Zgłoś naruszenie”, widoczną przy ogłoszeniu (prosimy wtedy o jak najdokładniejsze wyjaśnienie, dlaczego ogłoszenie może być fałszywe).