
Jedna z 5 złotych zasad bezpieczeństwa OLX brzmi następująco:
„Prowadź rozmowy w ramach czatu OLX – tutaj są one bezpieczne. Nie klikaj w żadne zewnętrzne linki umożliwiające płatność.”
Przypominając również, że zawsze zalecam ostrożność wobec ofert, które są „zbyt dobre, żeby były prawdziwe” – uczulamy na ogłoszenia, w których sprzedający usilnie przekierowuje kontakt poza OLX.
Przykładem mogą być ogłoszenia z okazyjnymi cenami produktów w kategorii Elektronika (konsole, smartwatche, telefony komórkowe, sprzęt video) oraz Sport i Hobby (szczególnie z rowerami). Jeśli szukasz na OLX podobnych przedmiotów, uważaj na ogłoszenia:
- – Dodane przez nowych użytkowników (najczęściej są oni na OLX od maksymalnie kilku dni)
- – Zawierające w treści lub na zdjęciach prośbę o kontakt na podany numer telefonu – przykładowe zdjęcie może wyglądać tak:

Wiemy, że po nawiązaniu kontaktu telefonicznego, oszuści przekierowują do podrobionych stron znanego portalu aukcyjnego. Kategorycznie odradzamy korzystania z takich linków – jest to oszustwo, o którym wielokrotnie już na naszym blogu pisaliśmy – phishing – i ma ono na celu nie tylko kradzież Waszych pieniędzy, ale również loginów i haseł dostępowych do autentycznej wersji podrobionych stron.
Podobne ogłoszenia pojawiają się nie tylko na OLX (a za każdym razem staramy się jak najszybciej do nich dotrzeć i je usunąć). Poniżej prezentujemy przykład zamieszczony jakiś czas temu w social mediach:

Co łączy te ogłoszenia? Najczęściej są to podane do kontaktu numery telefonów. Dlatego – jeśli już sprzedający usilnie prosi o kontakt poza OLX – sprawdź najpierw opinie o jego numerze w internecie. Możesz to zrobić na różnych stronach, takich jak np. Nieznany-numer.pl czy Ktoto.info. Tam internauci dodają swoje komentarze odnośnie różnych numerów – poniżej przykłady opinii na temat jednego z telefonów używanych przez opisywanych tu oszustów:
Ostrzegamy również przed ogłoszeniami wynajmu tanich mieszkań (szczególnie w Warszawie), w których ogłoszeniodawcy odsyłają do kontaktu przez Whatsapp – takie ogłoszenia również najczęściej są fałszywe. Wystarczy sprawdzić, czy zdjęcia w ogłoszeniach nie są ukradzione z sieci (jak to zrobić, pisaliśmy np. w artykule Nie pozwól sobie zepsuć wakacji – czyli o bezpiecznym szukaniu noclegów).
Jeśli znajdziesz podobne ogłoszenia na OLX – pamiętaj, by zgłosić je nam za pomocą dostępnej pod każdym ogłoszeniem opcji „Zgłoś naruszenieâ€.
Polecamy lekturę innych naszych wpisów o bezpieczeństwie – traktujących o różnych schematach oszustw phishingowych:
- Uwaga na wiadomości z fałszywymi linkami do usługi wysyłki przez OLX!
- Uwaga na fałszywe e-maile od OLX o zmianie hasła
- Nowa fala oszustw na fałszywe linki do płatności online
- SMSowa kampania phishingowa – jak nie dać się oszukać?
Zachęcamy też do przeczytania kilku innych artykułów z zakresu bezpieczeństwa na OLX:
- Jak zachowuje się oszust? Część 1.
- Jak zachowuje się oszust? Część 2.
- O czym warto pamiętać, kupując w serwisie OLX?
- Jak zgłosić naruszenie regulaminu na OLX?
Pamiętajcie również o naszym Poradniku bezpieczeństwa oraz dziale Bezpieczeństwo w Centrum pomocy.
Trochę inna wariacja najczęściej spotykanego wyłudzenia. Z numeru +44 7868 ***080 napisała do mnie „Natalie” z UK. Rozmowa po angielsku, wyglądało jakby po prostu pracowała w PL i znalazła fajną ofertę na lokalnym portalu typu olx (ja jak jadę do Niemiec robię podobnie więc nie wzbudziło to od razu mojej czujności). Po wymianie kilku wiadomości dostałem oczywiście propozycję „instant bank transfer” oraz że zostanie podstawiony kurier FexEx po laptopa. Jak zaproponowałem że mogę jej podać swój rachunek w GPB żeby przelała pieniądze kontakt się urwał.
Filsok, to brzmi jak klasyczna wersja „oszustwa nigeryjskiego”, o którym również niejednokrotnie pisaliśmy na blogu. Zapraszamy do lektury np. tego wpisu 🙂