Jedna z 5 złotych zasad bezpieczeństwa OLX brzmi następująco:

Prowadź rozmowy w ramach czatu OLX – tutaj są one bezpieczne. Nie klikaj w żadne zewnętrzne linki umożliwiające płatność.”

Przypominając również, że zawsze zalecam ostrożność wobec ofert, które są „zbyt dobre, żeby były prawdziwe” – uczulamy na ogłoszenia, w których sprzedający usilnie przekierowuje kontakt poza OLX.

Przykładem mogą być ogłoszenia z okazyjnymi cenami produktów w kategorii Elektronika (konsole, smartwatche, telefony komórkowe, sprzęt video) oraz Sport i Hobby (szczególnie z rowerami). Jeśli szukasz na OLX podobnych przedmiotów, uważaj na ogłoszenia:

  • – Dodane przez nowych użytkowników (najczęściej są oni na OLX od maksymalnie kilku dni)
  • – Zawierające w treści lub na zdjęciach prośbę o kontakt na podany numer telefonu – przykładowe zdjęcie może wyglądać tak:

Wiemy, że po nawiązaniu kontaktu telefonicznego, oszuści przekierowują do podrobionych stron znanego portalu aukcyjnego. Kategorycznie odradzamy korzystania z takich linków – jest to oszustwo, o którym wielokrotnie już na naszym blogu pisaliśmy – phishing – i ma ono na celu nie tylko kradzież Waszych pieniędzy, ale również loginów i haseł dostępowych do autentycznej wersji podrobionych stron.

Podobne ogłoszenia pojawiają się nie tylko na OLX (a za każdym razem staramy się jak najszybciej do nich dotrzeć i je usunąć). Poniżej prezentujemy przykład zamieszczony jakiś czas temu w social mediach:

Co łączy te ogłoszenia? Najczęściej są to podane do kontaktu numery telefonów. Dlatego – jeśli już sprzedający usilnie prosi o kontakt poza OLX – sprawdź najpierw opinie o jego numerze w internecie. Możesz to zrobić na różnych stronach, takich jak np. Nieznany-numer.pl czy Ktoto.info. Tam internauci dodają swoje komentarze odnośnie różnych numerów – poniżej przykłady opinii na temat jednego z telefonów używanych przez opisywanych tu oszustów:

Ostrzegamy również przed ogłoszeniami wynajmu tanich mieszkań (szczególnie w Warszawie), w których ogłoszeniodawcy odsyłają do kontaktu przez Whatsapp – takie ogłoszenia również najczęściej są fałszywe. Wystarczy sprawdzić, czy zdjęcia w ogłoszeniach nie są ukradzione z sieci (jak to zrobić, pisaliśmy np. w artykule Nie pozwól sobie zepsuć wakacji – czyli o bezpiecznym szukaniu noclegów).

Jeśli znajdziesz podobne ogłoszenia na OLX – pamiętaj, by zgłosić je nam za pomocą dostępnej pod każdym ogłoszeniem opcji „Zgłoś naruszenie”.

Polecamy lekturę innych naszych wpisów o bezpieczeństwie – traktujących o różnych schematach oszustw phishingowych:

Zachęcamy też do przeczytania kilku innych artykułów z zakresu bezpieczeństwa na OLX:

Pamiętajcie również o naszym Poradniku bezpieczeństwa oraz dziale Bezpieczeństwo w Centrum pomocy.