Szukając odpowiedniego noclegu należy zachować ostrożność i weryfikować otrzymane informacje na temat wybranego miejsca. Niezależnie od przyczyny podróży, czy to w celach służbowych czy wypoczynkowych, powinieneś zwrócić uwagę na podobne aspekty. Jak ustrzec się przed rezerwacją nieistniejącego noclegu? O tym w artykule.

Co przede wszystkim powinno wzbudzić Twoją czujność?

– Ogłoszenia dodane przez nowego użytkownika np. na koncie założonym w ciągu ostatniego miesiąca.
– Bardzo korzystna cena, która jest niższa od tej oferowanej przez konkurencję.
– Zdjęcia znajdujące się w ogłoszeniu skopiowane z internetu

Wpłata zaliczki jest częstym zjawiskiem w przypadku rezerwacji noclegu. Jednak nim wyślesz pieniądze, pamiętaj o sprawdzeniu informacji, jakie otrzymałeś o miejscu, do którego zamierzasz się udać.

Jak zweryfikować wybrany nocleg? O to kilka sposobów:

– Rezerwując pokój, dopytaj koniecznie o pełną nazwę ośrodka i dokładną lokalizację. Po czym sprawdź podany adres w Google Maps, możesz także skorzystać z Google Street View (chociaż zdjęcia mogą być nieaktualne).
– Jeśli zdjęcia z ogłoszenia występują też w innych miejscach w internecie, sprawdź czy opis, lokalizacja, cena i numer telefonu są spójne na wszystkich dostępnych stronach.
– Sprawdź, czy zdjęcia z ogłoszenia nie występują na inny stronach w odmiennych lokalizacjach, niż ta podana w ogłoszeniu. Możesz to zrobić korzystając np. z Google Grafika.
– Jeśli podano numer telefonu, porównaj go z tym dostępnym na oficjalnej stronie internetowej ośrodka. Możesz również sprawdzić opinie o numerze w internecie np. na stronie nieznany-numer.pl.
– Gdy już otrzymasz dane do przelewu, sprawdź numer konta w wyszukiwarce internetowej. Istnieją też strony, takie jak jakitobank.pl czy numerkonta.com, gdzie można znaleźć ewentualne ostrzeżenia od internautów.
– Możesz również zweryfikować wybrane miejsce w lokalnej organizacji turystycznej. Zawsze warto też zapoznać się z opiniami na temat ośrodka w internecie.

A na co zwrócić uwagę w trakcie rozmowy o apartamencie?

Wszelkie nagłe formy przekierowania kontaktu powinny wzbudzić Twoją czujność. Jeśli oferujący nocleg od razu zaczyna rozmowę od podania swojego numeru telefonu, emaila lub podania zewnętrznej strony internetowej, jednocześnie nie odnosząc się niemal w ogóle do zadanych mu pytań, zachowaj ostrożność.

Osoba oferująca nocleg nie tylko oczekuje za niego zaliczki, ale nalega na szybkie formy płatności takie jak ekspresowe przelewy czy płatność BLIK. Jeśli jesteś poddawany presji czasu, zastanów się, czy lepiej nie zrezygnować z oferty.

Stosowanie się do kilku prostych zasad znacznie ułatwi wybranie odpowiedniego i bezpiecznego noclegu. Jeśli natomiast uważasz, że znalezione przez Ciebie na OLX ogłoszenie jest podejrzane, zgłoś nam to za pomocą formularza kontaktowego lub poprzez opcję Zgłoś naruszenie, widoczną przy ogłoszeniu (prosimy wtedy o jak najdokładniejsze wyjaśnienie, dlaczego ogłoszenie może być fałszywe).

Koniecznie przeczytaj również:

– Bezpiecznie – po prostu! Część 1. Przesyłki OLX i inne sposoby bezpiecznego kupowania

– Bezpiecznie – po prostu! Część 2. „Nigeryjski przekręt”

– Bezpiecznie – po prostu! Część 3. Dlaczego tak tanio?

Bezpiecznie – po prostu! Część 4. Presja czasu

– Bezpiecznie – po prostu! Część 5. Bezpieczne formy płatności

– Jak zachowuje się oszust? Część 1.

– Jak zachowuje się oszust? Część 2.